Yükleniyor...

Kripto Para Ekosistemi ve Kadınlar

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Özel; Kripto para ekosistemindeki kadınlar anlattı.

dunya kadinlar gunu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Özel; Kripto para ekosistemindeki kadınlar anlattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

BTCHaber, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak, kripto para ekosistemi ve blockchain dünyasındaki kadınlara değindi. Toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle iş dünyasında daha fazla öne çıkan “erkek” ağırlığına rağmen, yeni yeni oturan kripto para ve blockchain sektöründeki kadınların önemine ve rollerine dikkat çekildi.

Kripto Endüstrisinde ve Blockchain Teknolojisinde Kadınlar

8 Mart 1857 tarihinde 40 bin kadının ABD’de başlattıkları grev, yıllarca kutlanacak ve tüm dünyada benimsenecek önemli bir gün haline geldi.

Kadınların, toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle, özellikle iş dünyasında yer edinmekte zorlandıkları geçmiş dönemler tarihin tozlu raflarına kaldırıldı. Artık kadınlar, daha fazla iş dünyasında hakimiyet kuruyor ve daha fazla ön plana çıkabiliyor. Ancak yine de, erkek ağırlığının daha fazla olduğu birçok sektör dikkat çekiyor.

BTCHaber’den Nur Sena Karakılıç, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak, kripto endüstrisinde ve blockchain teknolojisinde kadınların yerine perde araladı.

Kripto para sektörünün giderek büyüyen ve ivme kazanan yapısı, sektördeki kadınların sayısında da artış yaşanmasını sağlıyor. Ancak sektöre bakıldığında, erkek ağırlığının fazla olduğu kabul edilebilir bir gerçek olarak dikkat çekiyor. Bu sektördeki yöneticilik ve liderlik pozisyonlarında ise, yine ağırlık erkek tarafında oluyor. Özellikle kadınların kripto sektöründe daha fazla yer almaları, sektörün işlevsellik kazanması ve sürdürülebilir olması için kritik bir öneme sahip.

Bu kapsamda, Gate TR Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, ekosistemdeki başarılarıyla ön plana çıkan kadınlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Dedeoğlu, bu sektörde çok fazla boş koltuğun olduğunu ve kadınların sektörde yeni yeni var olduklarını ifade etti. Dedeoğlu, şunları söyledi;

“Blockchain teknolojileri ve kripto para piyasasında esas mesele sermaye dağılımındaki eşitsizliği ortadan kaldırıp bu alanda kadın sayısını arttırmak. Bu nedenle de her zaman Satoshi den aldığım mottomu da bütün ekosistemle paylaşıyorum. Yapılacak çok iş var.” 

Ayrıca, sektörün erkekler tarafından domine edildiğini görerek kripto endüstrisine giren Nuvei İş Geliştirme Müdürü Irmak Yolcu, blockchain ve kripto sektöründe kadınların daha çok varlık göstermesi gerektiğini savundu.

BTCHaber‘in röportaj gerçekleştirdiği diğer kadınlar, TradingView İş Geliştirme Direktörü Özge Erdemir, XYZ Teknoloji Baş Stratejik Sorumlusu Ayşegül Şensoy, Lex Tech Consultancy Yönetici Ortağı Nesibe Kırış ve Blockchain Araştırmacısı Dr. Burcu Sakız oldu. Tüm bu güçlü kadınlar, sektörde kadınların daha fazla ön plana çıkabileceğini, pozitif ayrımcılığa gerek olmadığını ve sektörün yeni yeni gelişmekte olması nedeniyle ileride daha fazla kadının bu sektöre girebileceğini ifade ettiler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x