Yükleniyor...

Kripto Para Endüstrisinde Kaynak Geliştirmenin Yeni Merkezi Asya Ve Avrupa

Big Four denetleme firması PwC'nin yakın tarihli bir raporuna göre, kripto para birimi alanındaki kaynak geliştirmenin çoğu Amerika'dan; Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) ve Asya Pasifik bölgelerine (APAC) taşındı.

pwc report

Big Four denetleme firması PwC’nin yakın tarihli bir raporuna göre, kripto para birimi alanındaki kaynak geliştirmenin çoğu Amerika’dan; Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) ve Asya Pasifik bölgelerine (APAC) taşındı.

PwC’nin yakın tarihli raporuna göre, 2019 yılında kripto para alanındaki kaynak geliştirme çabaları %18 daha az fon elde ederken, alandaki birleşme ve alım (İ&D) fonları da %40 oranında azaldı.

Fon genel olarak azaldıkça APAC ve EMEA’nın pastadaki payı da arttı. APAC ve EMEA, 2018 yılında kaynak geliştirme ve birleşme ve alım birleşik değerinin % 44’üne sahipken, bu oran 2019’da % 51’e yükseldi.

Aynı süre zarfında, Amerika’nın kaynak geliştirme ve birleşme ve alım birleşik işlem değeri payı % 55’ten % 48’e düştü. Bu kripto para alanındaki fon azalmasının Amerika’da diğer bölgelere göre daha belirgin olduğunu göstermektedir.

APAC ve EMEA Bölgelerinin Önemi Giderek Artıyor

PwC, kaynak geliştirmenin Amerika kıtasından diğer bölgelere geçişinin yıl boyunca devam etmesini bekliyor:

“2019 yılında APAC ve EMEA’nın küresel kripto birleşme ve alım ve kaynak geliştirme alanında daha büyük bir rol oynadığı görüldü. Bu eğilimin 2020’de de devam etmesini bekliyoruz. Özellikle APAC ve EMEA merkezli aile şirketlerinden daha fazla faaliyet bekliyoruz ve piyasaya girmek için bu zamanları iyi bir zaman olarak görmelerini umuyoruz.”

Genel olarak PwC, kripto para birimi endüstrisinin fonlar ileri seviyedeki şirketlere geçmeye başladıkça olgunlaşmaya devam edeceğini belirtiyor. 2018’de fonların % 71’i 1. aşamadaki firmalar tarafından toplanırken, 2019’da 1. aşamadaki şirketler toplam fonların % 59’unu topladı.

Kripto Girişimleri İçin Finansman Kuruyor

PwC verilerinin gösterdiği gibi, sadece kripto firmaları için fonlar azalmakla kalmadı, aynı zamanda 1. aşama girişimler için de fonlar küçüldü. Alandaki fonların 2019’da 5,5 milyar dolara ulaşmasından sonraki süreçte kripto para ekosistemine 3 milyar dolardan daha az fon aktı.

Kripto para yanlısı ödeme şirketi Square’i de kuran Twitter kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey, son zamanlarda ekosistemin iyileştirilmesine yardımcı olmak amacıyla açık kaynaklı Bitcoin geliştirme için bir hibe programı yapacaklarını açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner