Yükleniyor...

Kripto Para Endüstrisinin ‘Kara Perşembe’sinin Etkileri Gün Yüzüne Çıkıyor

Kripto para endüstrisinin 12 Mart'ta çöküşünden bu yana, kripto vadeli işlemler piyasası da 1.

kara perşembe

Kripto para endüstrisinin 12 Mart’ta çöküşünden bu yana, kripto vadeli işlemler piyasası da 1.5 aydır sallantı içerisindeydi.

Kripto istihbarat şirketi Coin Metrics, “Kara Perşembe” den sonra BitMEX’in vadeli işlem pazarının bir kısmını Binance’a kaptırdığını bildirdi.

BitMEX Mart ayındaki çöküş sırasında 2 DDoS saldırısı yaşadığını ve ödeme emirlerini işlediği sırada saldırı sonucu 156 adet adresi kaybettiğini söyledi. Kripto para borsası ve türev platformu, o zamandan beri hem hacim hem de açık faiz açısından pazar payını kaybetti.

Bu durum, kripto para piyasasındaki tüm vadeli işlem hacminin yaklaşık %25’ine sahip olan Binance için bir nimet oldu.

“Özellikle BitMEX’in fiyat keşfi üzerindeki büyük etkisi göz önüne alındığında bu, kripto pazarlarında sürekli bir etki yaratabilir. BitMEX’in kaybedilen pazar payını geri kazanıp kazanamayacağını veya pazarın muhafızlarının gerçek bir değişim geçirip geçirmediğini zaman gösterecek.”

Bu arada, aktif Bitcoin adreslerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Büyüyen ağ faaliyeti, çöküşe rağmen yeni kripto para trader’larının pazara girdiğini gösterebilir. Coin Metrics, günlük etkin adreslerde haftalık %12,1’lik bir artış olduğunu bildirdi.

Stabil koinler, Kara Perşembe gününden bu yana 1.5 aydır büyümeyi sürdürdü ve ayın başından bu yana 1 milyar dolarlık piyasa değeri kazandı. Bu çoğunlukla Ethereum’da (USDT_ETH) yayınlanan Tether’dan kaynaklandı ve Nisan ayının ilk 19 gününde piyasa değeri 4,43 milyar dolardan 5,14 milyar dolara yükseldi.

Çoğu stabil koin ERC-20 tokenleri olarak piyasaya sürüldü, ancak Ethereum üzerindeki etkileri bir tartışma konusu olmaya devam etti. Stabil koinlerin büyümesi, işlem ücretleri için ETH’ye ihtiyaç duyduklarından Ethereum’a olan talebi artırabilir.

Yine de uzun vadede stabil koinlerin aynı işlevlerden bazılarını sağlamak suretiyle, ETH’nin kripto alanındaki rolünü üstlenme potansiyeli var.

“ETH’nin kripto para alanında para olarak güvenilir bir iddiası var, ancak stabil koinler (istikrarlı paralar) bu görüşe meydan okuyor. Stabil koinler düşük volatiliteleri nedeniyle, kripto işlemleri ve akıllı sözleşmeler için değer deposu, değişim aracı ve hesap birimi olma potansiyeline sahiptir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner