Yükleniyor...

Kripto Para Hedge Fonları Düzeltmeye Rağmen Geride Kaldı

Financial Times, Bitcoin'in fiyatının son iki ay içinde bir toparlanmaya tanık olmasına rağmen, bazı kripto para birimi hedge fonlarının acımasız kara perşembeden sonra asla geri düzelmediğini bildirdi.

bitcoin hedge fonları

Financial Times, Bitcoin’in fiyatının son iki ay içinde bir toparlanmaya tanık olmasına rağmen, bazı kripto para birimi hedge fonlarının acımasız kara perşembeden sonra asla geri düzelmediğini bildirdi. Bu, piyasa kargaşasından kar elde edecek şekilde konumlandırılmasına rağmen tüm yatırımcılarının parasını kaybetmiş olan Cryptolab Capital’i de içeriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Cryptolab Capital fonunun ana satış noktası, her türlü havada parlamaya söz vermesiydi. Bu nedenle, Rus yatırımcı Vlad Matveev 250 bin dolarlık bir yatırımla bunu denemeye karar verdi. Matveev, Bitcoin’i kaldıraçlı olarak satın almak için fona yatırım yapmadığını iddia ediyor. Matveev ayrıca fonun bir dizi ilişkisiz algoritmik strateji kullanmasını bekliyordu.

250 Bin Doların Tamamını Kaybetti

Cryptolab Capital’in net varlık değeri (NAV) Haziran 2019’dan bu yana durgundu ve Matveev, kara perşembeden sadece günler önce 8 Mart’ta fonları çekmek istedi. 10 Mart’ta yatırımının yüzde 20 azaldığıyla alakalı bir çağrı aldı. İki gün sonra, BTC’nin yüzde 50 düşmesiyle beraber fonun “Kara Perşembe”de hepsini kaybettiği konusunda bilgilendirildi. BitMEX de piyasa emirlerini işleyemediği için pozisyonlarını tasfiye etmek zorunda kaldı. Cryptolab Capital mağazasını kapattı ve Matveev 250 bin dolarlık yatırımının neredeyse tamamını kaybetti. Satıştan önce, fonun baş araştırma görevlisi Alexandr Butmanov, müşterilerinin fonlarını yanlış kullanmaktan ötürü mahkemeye çıkarıldı, ancak Matveev bunun hiçbir yere gitmediğini iddia etti.

Yine de, kripto para hedge fonları bir şekilde daha geniş endüstriden daha iyi performans göstermeyi başarıyor. Araştırma grubu HFR’ye göre, 2020’de yüzde 13’ten fazla arttı. Bu arada, kripto dışı endüstri oyuncuları yaklaşık yüzde yedi düştü. Önde gelen kripto hedge fonlarından Pantera Capital, fırtınayı iyi yakaladı. Mart ayında neredeyse yüzde 34’lük bir kayıptan sonra şu sıra yüzde 32.5 arttı.

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, makro fonların yönetiminde otuz yıla yakın deneyime sahip olmasına rağmen, pazar çöküşünün onu hazırlıksız yakaladığını itiraf ediyor.