Yükleniyor...

Kripto Para Madencileri Hiçbir Şey Yapmadan Milyonlarca Dolar Kazanıyorlar

Diar dergisinin son sayısında, Bitcoin ve diğer kripto para madencilerinin tek bir işlem yapmadan on milyonlarca dolar kazandıkları işaret ediliyor

Kripto Para Madenciliği 1

Diar dergisinin son sayısında, Bitcoin ve diğer kripto para madencilerinin tek bir işlem yapmadan on milyonlarca dolar kazandıkları işaret ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Proof-of-work Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Dash ağlarının madencilerinin kazancı 18 milyar doları aştı. Bitcoin Cash  madencileri fork’tan bu yana 1 milyar doların altında kazanç elde ettiler. Zcash madencileri ise Bitcoin Cash madencilerinden daha fazla kazandılar ve Zcash, en az kullanılan ağlardan biri.

Bitcoin Cash madencileri Ağustos 2017’den beri 3300’den fazla boş bloğu işledi. Şu anda tüm büyük ağlarda (Zcash ve Decred dahil) aylık ortalama 5 milyon dolar kazanılıyor.

En popüler ağlardan olan Bitcoin ve Ethereum, en az boş bloğa sahip. Diar, Ethereum’un genel olarak en az boş bloğa sahip olduğunu söylüyor, ancak 2017’de boş bloklar için 65 milyon dolar ödül verildi.

Diar, makalesinin sonunda madencilerin hiçbir şey yapmadıklarını öne sürüyor, ancak işlemler olsun veya olmasın madenciler ağı güvenceye almak için kaynak harcıyorlar.

Litecoin görünüşte ağın yetersiz kullanımı ve daha hızlı blok süresi nedeniyle en boş bloklara sahip. Litecoin, iki dakikalık bir blok süresine sahip. Her iki dakikada bir madencilik için yeni bir blok hedefleniyor. Gerçek zaman ise madenciliğin zorluğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişiyor. Bununla birlikte, Litecoin madencileri sıklıkla aşırı derecede “lite” blokları kullanıyor.

Örneğin, 1586699 numaralı blokta 1 LTC’den oluşan yalnızca iç işlem var. Bununla birlikte, blok madencilik ödülünde 25 LTC ödeniyor yani bir madenci 50 dolardan daha az işlem yapmak için 1.000 dolardan fazla kazanıyor. Madenci ödülünü ağ işlem ücreti olarak kabul edecek olursak, ağın bir bütün olarak maliyetinin aşırı derecede yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Salı günü, 1 LTC’den yalnızca üç işlemi var. Bununla birlikte, blok madencilik ödülünde 25 LTC ödüyor, yani madenci 50 dolardan daha az işlem yapmak için 1.000 dolardan fazla kazanıyor. Madenci ödülünü “ağ işlem ücreti” olarak kabul edersek – ağın bir bütün olarak maliyeti – bu aşırıdır. Fiat dünyasında buna benzer bir şey yok. Diar editörü makalesinde ağdaki on blok sonraki 1586709 numaralı boş bloğa dikkat çekiyor. Bu blokta 0 dolarlık işlemlerin işlenmesi için madencilerin 1.000 doların üzerinde kazandığı anlamına geliyor.

Şu anda madenciler etkin bir şekilde ağlardaki yerlerini koruyorlar ve 24 saat çalışıyorlar. Fakat boş bloklar kalmadığında aynı şey olacak mı? Yani blok ödülleri bittiğinde ve madencilik ödülleri 1 dolara eşitlendiğinde kimse ne olacağını bilmiyor. Monero, uzun soluklu bir stratejiye sahip ve bu gerçekliği ele alıyor. Gelecekte bir gün her blok aynı blok ödülüne sahip olacak. Üstelik sonsuza dek.

Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin blok ödülleri için yarılanma programını sonsuza dek sürdürecek. Bitcoin, tarihinde birkaç kez kârsız hale geldi. Bir bloğun madenciliğinin maliyeti bölge, ekipman ve elektrik fiyatı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x