Yükleniyor...

Kripto Para Piyasasında Yaşanan Geri Çekilmenin Sebebi Türkiye mi?

Kripto para birimleri ve Bitcoin, son birkaç saattir geri çekilme yaşıyor.

bitcoin turkiye

Kripto para birimleri ve Bitcoin, son birkaç saattir geri çekilme yaşıyor. BTC, bu gerilemeyle beraber 61.500 dolar seviyesine kadar çekildi. Yabancı kripto para yayınları ise buna sebep olarak Türkiye’de yaşanan gelişmeleri gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Popüler yayın Decrypt, “Türkiye Kripto Ödemelerini Yasaklarken Bitcoin Düşüyor” başlığıyla bir haber çıktı. Haberde “Türkiye, doğrudan veya dolaylı olarak ödeme amacıyla kripto para kullanımını yasakladı. Haber açıklandıktan kısa bir süre sonra Bitcoin %2’nin biraz üzerinde düştü” ifadeleri yer aldı. Decrypt’in haberinde şunlar yazıyor:

“Ülkenin merkez bankası tarafından bugün erken saatlerde yayınlanan bir bildiriye göre, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Türkiye’deki mal ve hizmetler için bir ödeme şekli olarak kullanılması yasaklandı. Bitcoin, kripto para birimleri içeren işlemlerle ilgili onarılamaz olası zararları ve önemli riskleri belirten duyurudan kısa bir süre sonra yaklaşık %2 düşüşle 61.600 dolara geriledi. Yeni yasa 30 Nisan’da yürürlüğe girecek.”

Türkiye, Chainalysis’in Küresel Kripto Benimsenme Endeksi’nde 154 ülke arasında 29. sırada yer alıyor. Chainalysis raporunda şu ifadeler yer alıyor: “[Türk] lirası son yıllarda son derece dalgalı bir seyir izledi ve bazılarının tasarruflarının bir kısmını kripto para birimine kaydırmasına neden oldu.”

Rapor ayrıca, mobil fintech ve ödeme platformlarının önceden var olan benimsenmesinin bölgedeki diğer yerlere göre Türkiye’de daha yüksek olduğunu ve sağlam bir düzenleyici çerçevenin benimsenmesi durumunda muhtemelen daha fazla kripto benimsemesine yol açacağını gösterdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x