Yükleniyor...

Kripto Para Sektörünün Çalışma Kurallarını Oluşturmak için Dernek Kuruldu

10 finans ve teknoloji firması, kripto sektörüne yönelik bir “etik çalışma kuralları” oluşturmak için Dijital Varlık Piyasaları Birliği'ni (ADAM) kurdu.

Dijital Varlık Piyasaları Birliği Kripto Para

10 finans ve teknoloji firması, kripto sektörüne yönelik bir “etik çalışma kuralları” oluşturmak için Dijital Varlık Piyasaları Birliği’ni (ADAM) kurdu. Lansman, bugün yayınlanan basın açıklaması ile yapıldı.

ADAM’ın kurucu üyeleri arasında Mike Novogratz’ın kripto odaklı ticaret bankası Galaxy Digital, küresel finansal hizmetler firması BTIG, Fintech firması Paxos ve kripto likidite çözümleri sağlayıcısı GSR yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Basın açıklamasına göre ADAM, dijital varlık piyasası katılımcıları için “kapsamlı standartlar” oluşturmak üzere düzenleyicilerle birlikte çalışmaya odaklanacak. Bu kapsamlı standartlarla sektördeki ticaret, gözetim ve ticaret için “etik davranış” ve “profesyonellik” adına bir çerçeve sağlanacak.

Standartlar aynı zamanda hem düzenleyici otoriteler hem politika yapıcılar hem de kamuoyu için şeffaflığı artıracak ve piyasa manipülasyonunu geniş ölçüde engellemeyi sağlayacak.

New York Borsası (NYSE) ve ADAM Danışma Kurulu Üyesi -eski CEO’su- Duncan Niederauer şunları söyledi;

“Kurallar, herhangi bir pazarın gelişmesi için esastır. 200 yıldan uzun bir süre önce, pazar liderleri New York Borsası’nın oluşturulmasına yol açan kurallar hazırlamak için bir araya geldi. Dijital varlıkların ortaya çıkması da benzer bir çabayı gerektiriyor: Bu pazarı sürdürmek için gerekli yatırımcıları ve düzenleyicileri kurallara uyulmalı.”

ADAM’ın etik çalışma kuralları “inovasyoncuların ve sermayenin güven içinde hareket edebileceği adil ve düzenli dijital varlık piyasalarını hızlandırmak” için mevcut yasa ve yönetmeliklere “tamamlayıcı” olarak çalışacak şekilde kurulacağı belirtiliyor.

Özellikle etik çalışma kuralları, “piyasa bütünlüğü, risk yönetimi, KYC ve AML, saklama, kayıt tutma, ticaret ve ödeme, piyasa manipülasyonu, veri koruma ve araştırma” için yönergeler sunacak.

Ekim ayı sonlarında kripto para şirketi Circle, Global Digital Finance (GDF) endüstri kuruluşuna kurucu üye olarak katılacağını duyurdu. GDF, kripto varlıkları için kendi küresel “etik çalışma kurallarını” geliştiriyor. ADAM’ın etik çalışma kurallarına benzer şekilde, para işleme, risk yönetimi, müşteriler ve düzenleyicilerle etkileşim ve piyasa pratikleri konularında standartların “paylaşılmış bir kural kitabı” olarak hizmet etmeyi amaçlıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x