Yükleniyor...

Kripto Para Suçlusu: Alexander Vinnik

Rusya'nın önde gelen haber bültenlerinden TASS, 23 Kasım'da yaptığı bir haberde Rusya vatandaşı Alexander Vinnik'in açlık grevine devam edeceğini açıkladı.

kripto suclusu alexander vinnik

Rusya’nın önde gelen haber bültenlerinden TASS, 23 Kasım’da yaptığı bir haberde Rusya vatandaşı Alexander Vinnik’in açlık grevine devam edeceğini açıkladı. Bu kişi ise BTC-e kripto para borsasının eski kurucusu. Yunanistan yüksek mahkemesinde süren davada Vinnik kara para aklama ve dolandırıcılık şüphesiyle önce Fransa’ya ardından da ABD’ye iade edilmişti. Fransa ve Yunanistan’da ki davalar düşse de Vinnik’in yargılaması devam ediyor.

Bu ülkelerde aklanma sebebi ise tutukluluk süresinin sona ermesiydi. Avrupa’da bu noktada belirli bir süreden sonra şahıslar serbest bırakılmak zorunda. Vinnik Avrupa’da neredeyse 3’ten fazla ülke değiştirdi ve şuanda ABD’de yargılanıyor.

Vinnik’in avukatı ise yaptığı açıklamada: “Vinnik haksız bir şekilde yargılanıyor. Yunan Yüksek Mahkemesi yargıcı kendisini kesinlikle dinlemedi. Dilekçelerimizi vermemize rağmen müvekkilim göz ardı ediliyor. Dava esnasında konuşmasına bile fırsat verilmiyor. ABD yasalarınca müvekkilim ölüm cezasına eşit bir ceza ile karşı karşıya. Rusya vatandaşı olan müvekkilimin Rusya’ya iade edilmesini talep ediyoruz.”

Avukatlar Vinnik için adil bir yargılama talep etse de henüz bu söz konusu olmadı. Vinnik’in kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarının yanında terörü finanse etmek gibi de büyük bir suçu daha söz konusu.

BTC-e’nin bilerek kapatıldığı ve kullanıcıların mağdur edildiği uzun süre tartışılmıştı. Suç ise Vinnik’in üzerine kaldı ve borsanın diğer çalışanları serbest bırakıldı. Vinnik 4 milyar dolar değerinde kripto paraları zimmetine geçirmekle suçlanıyor. Vinnik’in davası da birçok kripto para topluluğu tarafından takip ediliyor.

Kripto para borsaları yaşadığı hack skandalları veya çeşitli sebeplerden dolayı kapanabiliyor. Bu noktada da yüksek tutarlarda mağduriyet söz konusu. Vinnik ise bu konuda örnek teşkil ediyor çünkü daha önce kapatılan borsaların kurucuları bu kadar uzun süre yargılanmamıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x