Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri Kripto Para Suçlusu: Alexander Vinnik

Kripto Para Suçlusu: Alexander Vinnik

ABONE OL:google-news

Rusya’nın önde gelen haber bültenlerinden TASS, 23 Kasım’da yaptığı bir haberde Rusya vatandaşı Alexander Vinnik’in açlık grevine devam edeceğini açıkladı. Bu kişi ise BTC-e kripto para borsasının eski kurucusu. Yunanistan yüksek mahkemesinde süren davada Vinnik kara para aklama ve dolandırıcılık şüphesiyle önce Fransa’ya ardından da ABD’ye iade edilmişti. Fransa ve Yunanistan’da ki davalar düşse de Vinnik’in yargılaması devam ediyor.

Bu ülkelerde aklanma sebebi ise tutukluluk süresinin sona ermesiydi. Avrupa’da bu noktada belirli bir süreden sonra şahıslar serbest bırakılmak zorunda. Vinnik Avrupa’da neredeyse 3’ten fazla ülke değiştirdi ve şuanda ABD’de yargılanıyor.

Vinnik’in avukatı ise yaptığı açıklamada: “Vinnik haksız bir şekilde yargılanıyor. Yunan Yüksek Mahkemesi yargıcı kendisini kesinlikle dinlemedi. Dilekçelerimizi vermemize rağmen müvekkilim göz ardı ediliyor. Dava esnasında konuşmasına bile fırsat verilmiyor. ABD yasalarınca müvekkilim ölüm cezasına eşit bir ceza ile karşı karşıya. Rusya vatandaşı olan müvekkilimin Rusya’ya iade edilmesini talep ediyoruz.”

Avukatlar Vinnik için adil bir yargılama talep etse de henüz bu söz konusu olmadı. Vinnik’in kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarının yanında terörü finanse etmek gibi de büyük bir suçu daha söz konusu.

BTC-e’nin bilerek kapatıldığı ve kullanıcıların mağdur edildiği uzun süre tartışılmıştı. Suç ise Vinnik’in üzerine kaldı ve borsanın diğer çalışanları serbest bırakıldı. Vinnik 4 milyar dolar değerinde kripto paraları zimmetine geçirmekle suçlanıyor. Vinnik’in davası da birçok kripto para topluluğu tarafından takip ediliyor.

Kripto para borsaları yaşadığı hack skandalları veya çeşitli sebeplerden dolayı kapanabiliyor. Bu noktada da yüksek tutarlarda mağduriyet söz konusu. Vinnik ise bu konuda örnek teşkil ediyor çünkü daha önce kapatılan borsaların kurucuları bu kadar uzun süre yargılanmamıştı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Avatar
Doğukan Kozbahttps://www.coinkolik.com
Bilgisayar teknolojilerini yakından takip eden ve kripto paralar hakkında araştırmalar yapan birisiyim. İngilizce İşletme bölümü mezunuyum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar