Yükleniyor...

Kripto Para Topluluğunu Kızdıran Açıklama: “Bitcoin Enayiler İçindir”

Johns Hopkins Üniversitesi'nde uygulamalı ekonomi profesörü olan Steve Hanke, Bank of Canada tarafından yapılan yeni bir araştırmaya işaret ederek, Bitcoin yatırımcılarını hedef aldı.

Kripto Para Toplulugunu Kizdiran aciklama Bitcoin Enayiler Icindir

Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü olan Steve Hanke, Bank of Canada tarafından yapılan yeni bir araştırmaya işaret ederek, Bitcoin yatırımcılarını hedef aldı. Bu Hanke’nin Bitcoin yatırımcılarına yaptığı ilk saldırı değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bank of Canada anketine göre, düşük finansal okuryazarlığa sahip yatırımcıların paralarını Bitcoin’e koyma olasılıkları iki kat daha fazla. Önemli finansal becerilere sahip olanlar ise bu çalışmaya göre Bitcoin hakkında daha bilinçli olma eğiliminde.

Bankanın “2020 Nakit Alternatifi” çalışması, finansal okuryazarlığı yüksek Kanadalıların %4’ünün kripto para birimine sahip olduğunu ortaya koydu. Ancak finansal okuryazarlığı düşük Kanadalıların ise %8’i kripto para birimine sahip. Bu, Kanada Merkez Bankası’nın 2019’da yayınlanan 2018 tarihli Bitcoin Omnibus Anketi’nin sonuçlarına benzer bir düşünce yapısını ortaya koymuş oldu. O çalışmada da tüm Kanadalıların %27’sinin finansal okuryazarlık konusunda düşük seviyede olduğu, Kanadalı Bitcoin sahiplerinin ise %38’inin düşük finansal okuryazarlığa sahip olduğu ortaya çıkmıştı. 

Hanke’nin Ekmeğine Yağ Sürdü

Bu araştırma Bitcoin’den veba gibi kaçınılması gerektiğini söyleyen Hanke’nin anti-Bitcoin anlatısına uyuyor. Hanke, Twitter’da bu araştırmayı paylaşarak, kripto para topluluğunu kızdıracak şu açıklamalarda bulundu:

“Yapılan araştırma finans okuryazarlığı düşük Kanadalıların #Bitcoin satın alma olasılığının iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu, her dakika bir enayi doğduğunu ifade eden eski bir atasözünü kanıtlıyor.”

Hatırlarsanız Hanke daha önce de Bitcoin’in altına sabitlenmesi gerektiğini ifade ederek, kripto para biriminin temel çalışma prensipleri konusunda ne kadar bilgisiz olduğunu kanıtlamıştı. Kısacası bu son sözleriyle Hanke’nin Bitcoin düşmanlığına son hız devam ettiğini söyleyebiliriz.

“Veba Gibi Kaçınılmalı”

Hanke, Mart ayında da Bitcoin hakkında önemli bir iddia ortaya atmıştı. Dünyaca ünlü profesör Bitcoin’den ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiğini ifade etmişti. Bir haber paylaşan Hanke, bunun sebebi olarak ise kripto para biriminin Kuzey Kore tarafından nükleer planları finanse etmek için kullanıldığını öne sürmüştü. Bizim de haberini verdiğimiz gibi Hanke, tam olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Başka bir hafta, başka bir #Bitcoin aldatmacası daha. Son derece değişken ve güvenilmez olmasının yanı sıra, bu son derece spekülatif “varlık” şimdi Kuzey Kore’deki nükleer girişimi finanse etmeye yardımcı oluyor. Bitcoin’den veba gibi kaçınmak gerekiyor.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x