Yükleniyor...

Kripto Para Yasağı Yeniden Gündeme Geldi

Hindistan, kripto para ve kripto ticaretini 2018'de RBI genelgesinden çok daha verimli bir şekilde yasaklamayı sağlayacak bir yasa uygulamayı planlıyor.

hindistan kripto para birimleri yasağı

Hindistan, kripto para ve kripto ticaretini 2018’de RBI genelgesinden çok daha verimli bir şekilde yasaklamayı sağlayacak bir yasa uygulamayı planlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

The Economic Times tarafından yayınlanan bir habere göre, 2018 baharında tanıtılan kripto yasağını resmi olarak kaldırmış olan Hindistan, şimdi başka bir kripto yasağı uygulamayı düşünüyor. Hükümet bunu yasal bir çerçeveyle gerçekleştirmek istediği için daha etkili olacağı iddia ediliyor.

Bitcoin’e Karşı Yeni Bir Yasa

Haberde, Hindistan’ın kripto paraları yasaklamak için farklı bir yaklaşımı izlediğini söyleniyor. Son zamanlarda, Yüksek Mahkeme resmi olarak yasağı kaldırmıştı. Bu sayede Hindistan’daki kripto para topluluğu derin bir nefes almıştı. Fakat Hindistan Maliye Bakanlığı şimdi söz konusu yasağı yeniden yürürlüğe sokmak için çalışmalara başladı.

Haber, geçen yıl yaz ortasında, Hindistan hükümetindeki üst düzey bir panelde Bitcoin ve diğer tüm dijital varlık biçimlerini yasaklayacak bir yasa tasarısı oluşturulduğunu belirtiyor.

10 Yıl Hapis Cezası

Bu taslağa göre, kripto ile uğraşan herkes 25 ruble’ye kadar (250 milyon Rupi veya 3.291.055 dolar) para cezası ödemek zorunda kalacak. Bunun alternatifi on yıla kadar hapis cezası.

Economic Times’a konuşan uzmanlardan biri, 2019 yılında yasa tasarısında çok sert kurallar önerdiklerini belirtti. Şu anda, Bitcoin ve diğer kripto yatırım araçlarına yönelik RBI yasağı kaldırıldığından, birçok şirket Hindistan’da genişleme planlarını yeniden başlatmayı ve yeniden canlandırmayı planlıyordu.