Yükleniyor...

Kripto Para Yatırımcılarının En Büyük Korkusu

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, kripto para yatırımcılarının yaklaşık %90'ı, vefat etmeleri durumunda fonlarının ne olacağına dair endişe duyuyor.

kripto para yatirim

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, kripto para yatırımcılarının yaklaşık %90’ı, vefat etmeleri durumunda fonlarının ne olacağına dair endişe duyuyor. Sadece katılımcıların %25’inden azı, dijital varlıklar konusunda kapsamlı plan yaptıklarını belirtti.

Dijital varlıklar, geleneksel finans varlıkları ile kıyaslandığında oldukça farklı bir yapıda. Çok sayıda destekçiyi ve yatırımcıyı kendisine çeken merkezi olmayan ekosistemin, bazı dezavantajları da tabi ki mevcut.

Kripto para yatırımcıları, yatırımlarını saklamak ve güvende tutmak için özel dijital cüzdanlar, dijital adresler ve karmaşık özel anahtar kelimeler kullanmak zorunda. Kullanıcılarının kendileri bile, erişim bilgilerini kaybettikleri oldukça olağan olduğu bir ekosistemde, bu konuları detaylı bilmeyen kullanıcılar için varlıklarını miras olarak bırakmak da oldukça zor.

İngiltere merkezli kripto para şirketi Coincover tarafından yapılan bir araştırmada, şimdiden 4 milyon Bitcoin’in (BTC) sahiplerinin ölmesi sebebi ile kaybolduğunu açıklandı. Bunu dolar bazında ele aldığımızda yaklaşık 37 milyar dolara karşılık geliyor.

Sonuç olarak 1.100’den fazla dijital varlık yatırımcısı arasında yapılan araştırmada, genel olarak katılımcıların, kripto varlıklarının sevdiklerine aktarılıp aktarılmayacağı konusunda oldukça endişeli.

Yapılan araştırmadan elde edilen verilere göre, dijital varlıklara yatırım yapmayı seven özellikle Z kuşağı olarak adlandırılan 18-25 yaş arası ve Millennials olarak adlandırılan 26-40 yaş arası, bu konu hakkında daha az endişe duyuyor. Ancak 56-76 yaş arasında yatırımcıların endişesi üst düzeyde.

Açıkçası katılımcıların çoğunluğu endişe duymasına rağmen, bu konu hakkında herhangi bir planlama girişiminde bulunmuyor. Özellikle Z kuşağının %59’unun herhangi bir plan yapmadığı gerçeği ortaya çıktı. Millennial’ların %35’i bir planı olmadığı belirtilirken, Z kuşağının %86’sı ve 56-76 yaş arası kişilerin ise %94’ü ölümleri sonrası kripto paraların ailelere aktarılabilmesi için plan yaptığı belirtildi.

Yapılan bu araştırma aynı zamanda kripto para yatırımcıları ve geleneksel yatırımcılar arasındaki hayati farklılıkları gözler önüne serdi. Geleneksel yatırımcıların bu konu hakkında yasal çerçeveye bağlı oldukları için endişe duymuyorken, kripto para yatırımcıları bilgi yetersizliğinden dolayı, öldükten sonra varlıklarının ne olacağına dair büyük endişeler taşıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner