Yükleniyor...

Kripto Para Yatırımcılarının En Çok Kullandığı Alış ve Satış Göstergesi Ne?

Kripto para piyasası yatırımcıları geleneksel piyasada olduğu gibi bazı indikatörleri yaygın bir şekilde kullanıyorlar.

Kripto Para Alım Göstergesi

Kripto para piyasası yatırımcıları geleneksel piyasada olduğu gibi bazı indikatörleri yaygın bir şekilde kullanıyorlar. En yakın fiyat çıkarımında bulunmak için birçok indikatörün göz önünde bulundurulması ve analiz yapılması gerekiyor.

Kripto para odaklı haber platformu Coindesk takipçilerine “Sadece bir indikatör kullanmak zorunda olsanız hangisini kullanırsınız?“ şeklinde bir sorunun yer aldığı anket yöneltti.  Anket katılımcılarının ağırlıklı olarak verdiği cevaplar şu şekilde oldu;

  • %39’u işlem hacmi
  • %23’ü hareketli ortalama (MA)
  • %30’u göreli güç endeksi (RSI)

Coinigy’in iş geliştirme ve operasyon sorumlusu Matt Thompson ise vazgeçemediği indikatörün işlem hacmi olduğunu ifade etti. Thompson, işlem hacminin diğer indikatörler için onaylama ya da reddetme mekanizması olarak kullanılabileceği görüşünde.

İşlem hacmi belli bir süre aralığında (genellikle 24 saat için sunulur) el değiştiren toplam değer miktarını yansıtır. İşlem hacmi genellikle çubuk grafikleriyle gösteriliyor. Grafikçiler ve profesyonel yatırımcılar işlem hacmi bilgisinden ağırlıklı olarak faydalanırlar. İşlem hacminin kullanım şekline örnek olarak ise fiyatın düşmesi ile işlem hacminin düşmesinin aynı anda gerçekleşmesi durumu ele alınabilir. Böyle bir durumda ayıların yorulduğu çıkarımında bulunulabilir. Fiyat artarken işlem hacminin düşmesi durumunda ise fiyatın yukarıda kalmayacağı yani düşeceği öngörüsünde bulunabilir ya da direnç noktaları değerlendirilir.

Elbetteki her indikatör gibi işlem hacmi indikatörünün de bazı dezavantajları bulunuyor. Örneğin kripto para borsalarının birçoğunun işlem hacmi göstergeleri gerçek değerleri yansıtmayabiliyor. Wash trading yani sahte işlem hacmi yapılabiliyor. Bu yöntem için yatırımcılar emir koyuyorlar ve emirler yerine getirilmeden iptal ediyorlar. Geçmişte ve hatta yakın geçmişte birçok kripto para borsasının hacim manipülasyonu yaptığı tüm çıplaklığı ile ortaya konulmuştu. Kimisine göre Bitcoin’in likiditesi fazla olduğu için hacim manipülasyonu yapmak mümkün değil.

İşlem hacmine bakarak kripto paraya yönelik ilginin artıp artmadığı görülebiliyor. Ayrıca hacimdeki artış ve düşüş trend değişiklikleri hakkında da fikir verebiliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x