Yükleniyor...

Kripto Paralar 2023’te Ne Olacak? Uzmanlar Ne Diyor?

İki gün önce açıklanan TÜFE rakamları sonrası yükselişe geçen kripto paralar, dün faiz kararı açıklanmadan önce gün boyu yukarı yönlü bir ivme sergiledi.

İki gün önce açıklanan TÜFE rakamları sonrası yükselişe geçen kripto paralar, dün faiz kararı açıklanmadan önce gün boyu yukarı yönlü bir ivme sergiledi. Bitcoin karar öncesi 18.300 dolar serviyesine kadar yükseldi. Uzun bir aranın ardından Bitcoin’in yeniden 18.000 dolar seviyesine çıkması yatırımcıları umutlandırırken, faiz kararı sonrası gelen açıklamalar satış baskısına neden oldu. Peki ilerleyen günlerde Bitcoin ve altcoin fiyatlarında hangi seviyeleri göreceğiz, uzmanlar ne gibi yorumlar yapıyor birlikte inceleyelim. 

Satış Baskısı Devam Ediyor

Bitcoin fiyatının gerilemesi ile birlikte altcoinlerin fiyatlarında da geri çekilmeler yaşandı. Etheruem dün 1.350 dolarda zirveyi gördükten sonra gelen satışlarla 1.280 dolar bandına kadar çekildi ve bu seviyelerden fiyatlanmaya devam ediyor. İlk 10 kripto para biriminin neredeyse hepsi şu anda satış baskısına maruz kalmış durumda ve dün yaşadıkları kazanımları silmiş görünüyorlar. Peki ilerleyen günlerde piyasalarda nasıl hareketler izleriz, yılın sonuna gelmişken son bir ralli daha yaşanır mı birlikte inceleyelim. 

Uzmanların BTC Yorumu 

Forbes Advisor tarafından hazırlanan 2023 İçin Kripto Görünümü raporunda, 2022 boyunca yaşanan sorunlar ve skandallar nedeniyle Bitcoin fiyatının 2023’te 13.560 dolara düşebileceği tahmin ediliyor. Fakat Kitco’da kıdemli teknik analist olan Jim Wyckoff bu tahminin tam tersi düşünüyor. Wyckoff’a göre, Bitcoin’in 18.377 dolara yükselmesinin ve beş haftanın en yüksek seviyesini görmesinin iyimserliğe işaret ettiğini söyledi. Bir diğer popüler analist Michael van de Poppe ise, piyasanın zaten dibe ulaştığını ve bir Bitcoin rahatlama sıçramasının yaklaşmakta olduğunu belirtiyor. 

Tüm bunların yanında, kripto para analisti ve The Wolf of All Streets Podcastinin sunucusu Scott Melker, fiyatların verdiği ilk tepkinin genellikle yanlış olduğunun altını çizerek, Bitcoin ve altcoin grafiklerindeki aşağı yönlü hareketliliğin tersine dönebileceğini ima etti. 

Yayıncı ve Bitcoin destekçisi Max Keiser’de Bitcoin ve altcoinler için fiyat tahmini yapanlar arasında yer aldı. Max Keiser’e göre Bitcoin’in 2024’te gerçekleşmesi planlanan halving olayından önce çok ciddi ralliler yaşayabileceğini söylüyor. BTC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %75 düşmüş olsa da Keiser, Bitcoin hash gücünün rekor seviyelerde olduğuna ve Bitcoin’in her zamankinden daha sağlıklı olduğuna işaret ediyor. 

Son olarak Blockware Solutions’ın araştırma kolu olan Blockware Intelligence’ın yayınladığı rapora göz atalım. Araştırma raporuna göre, ABD’den gelen olumlu veriler kripto para piyasasının dinamiklerini değiştirebilir. FED’in mevcut para politikasından geri adım atması, enflasyon oranında yaşanan düşüşler, Bitcoin fiyatını yıl sonundan önce 20.000 dolar seviyesine ulaştırabilir. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x