Kripto Paralar Davos’ta! • Coinkolik
Yükleniyor...

Kripto Paralar Davos’ta!

Kripto paralar, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından düzenlenen Davos zirvesinde bu yıl gündem oldu.

Dünya Ekonomik Forumu Kripto Paralar WEF

Kripto paralar, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından düzenlenen Davos zirvesinde bu yıl gündem oldu.

Credit Suisse, katılımcıları “Welcome to Davos, Satoshi” (Davos’a hoşgeldin Satoshi) ilanıyla karşıladı. Ancak bunun dışında dünya elitleri, Bitcoin gibi bağımsız, merkeziyetsiz, sınırlı ve sağlam kripto paraları pek konuşmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Onun yerine en çok gündeme gelen “Doların yerine nasıl bir kripto para koyabiliriz?” konusu oldu.

Örneğin zirvede “Doların Hakimiyetine Meydan Okumak” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelde Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes ve Uluslararası Para Fonu (IMF) baş ekonomisti Gita Gopinath da dahil olmak üzere pek çok önemli isim yer aldı. Panele katılan ekonomistler Facebook’un Libra isimli kripto parasının küresel otoriteleri dünyanın rezerv para birimi hakkında yeniden düşünmeye ittiğini belirtti.

WEF ise Davos sırasında merkez bankası dijital paraları (CBDC) için bir yasal çerçeve hazırladığını duyurdu. WEF söz konusu kanuni çerçeve ile CBDC çıkarmayı düşünen merkez bankalarına ‘rehberlik’ etmeyi amaçladığını ifade etti.

Tabi burada ‘dijital para’ denmesine bakmayın kastedilen blockchain vb dağıtık veri tabanları üzerinde çalışan ‘kripto para’lar.

Görünüşe göre WEF, CBDC’leri daha hızlı uluslararası para transferleri için destekliyor. Sanki bu iş aslında klasik dijital teknolojilerle de yapılamazmış gibi.

Böylece, küresel sermayenin önemli halkla ilişkiler platformlarından biri olan Davos’ta kripto paralar hakkında konuşulurken aslında “IMFCoin” projesinin çaktırmadan tanıtılmaya devam ettiğini anlıyoruz.

Globalleşme taraftarı sermaye artık ABD doları ve FED’i istemiyor. Bunun yerine IMF’in Dünya Merkez Bankası olduğu yeni bir sistem kurmak istiyor. Bu yeni düzende rezerv para, blockchain üzerine oturtulmuş IMF Parası (SDR) olacak. Diğer merkez bankalarının CBDC’leri de IMFCoin’e bağlı olarak çalışacak.

Tüm bu yeni sistemin klasik dijital teknoloji ile değil blockchain ile yapılmasının tek gerçek sebebi ise ABD’nin bu sistemi engellemesini imkansız hale getirmek.

İşte bu yüzden WEF diğer merkez bankalarını CBDC çıkarmaya yönlendiriyor. Yine bu yüzden Libra gibi özel bir sabit kripto para dolar yerine ‘şimdilik’ örnek olarak dünyaya tanıtılıyor. Başka ülkeler elbette Zukerberg gibi güvenilirlik açısından oldukça şaibeli bir geçmişe sahip CEO’nun fiilen yönettiği böyle bir parayı istemeyecek. Tam o anda IMF ”Bizim de aynı özelliklerde bir küresel kripto paramız var” diyebilecek.

Bütün bu “Bitcoin değil blokchain önemli” laf salatasının asıl amacı da işte bu nihai IMFCoin ya da SDRCoin projesinin önünü açmak.

Globalistlere kötü bir haberim var. Küreselleşme dalgası şuanda tersine döndü. Uzun bir süre de tekrar o yöne gidecek gibi değiliz. Yeni dünya para düzeni sizin arzu ettiğiniz gibi tek bir rezerv para birimine bağlı, tüm bireyleri, şirketleri ve devletleri ‘merkezi blokchain‘lerle kendinize bağlayacağınız bir düzen olmayacak.

Çok kutuplu bir dünyada çok merkezli bir yeni para düzenine geçeceğiz. Bu yeni düzende borç ve faize dayalı olarak sürekli sınırsız basılan para birimleri hakim olmayacak. Tam tersine sınırlı üretimlerinde sadece emek olan sağlam paralar, yani altın, gümüş ve bitcoin daha etkili olacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x