Yükleniyor...

Kripto Paralar İran için Kurtarıcı Olabilir

Bu hafta ABD, İran'ı Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) ağından resmen çıkardı.

ran Kripto Paralar

Bu hafta ABD, İran’ı Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) ağından resmen çıkardı. Böylece İran İslam Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dünya çapında finansal kurumlarla çalışması engellenmiş oldu. İran, 2018’in başlarında ima ettiği gibi, ekonomik yaptırımlardan kurtulmak için kripto paralara geçiş yapmayı planlıyor.

ABD hükümeti Mayıs ayında İran’daki ticari bankaları SWIFT ağından çıkararak sıkı yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu hafta ise tarihte ilk defa İran’ın merkez bankası SWIFT ağından çıkarıldı.

İran Kripto Paraları Benimseyecek mi?

Ekonomist ve Kingston Üniversitesi Profesörü Steve Keen, RT’ye konuştu ve ABD hükümetini egemen bir ulusun merkez bankasını küresel finansal sistemden çıkardığı için ağır bir şekilde eleştirdi. Keen, hiçbir ülkenin uluslararası ödemeler için tek bir ulusal paranın kullanımını zorlama yetkisine ve ülkeleri sistemden çıkarma gücüne sahip olmadığını vurguladı.

Altı ay önce İran, ABD tarafından ek yaptırımlar uygulanmasının ardından ülkenin Ekonomik İşler Parlamenteri Komisyonu Başkanı Mohammad Reza Pourebrahimi, uluslararası ödemeleri yapabilmek için kripto paraları kullanmak için müttefik Rusya ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Pourebrahimi, Rusya’nın İran’ın önerisini onayladığını ve ABD’nin İran’ı SWIFT ağından çıkarması durumunda plana karşı olumlu baktıklarını iddia etti.

Satıcılar Zaten Kripto Paraları Kullanıyor

İran’daki büyük bir otel rezervasyon platformu olan HotelsinIran dahil olmak üzere birçok büyük şirket ödeme yöntemi olarak kripto paraları kabul etmeye başladı. Temmuz ayında Hong Kong Bitcoin Derneği’nin Kurucusu ve Başkanı Leonhard Weese, HotelsinIran’ın fiat para birimlerini kabul etmede zorluklar yaşadığından dolayı kripto paraları sistemine entegre etmeye karar verdiğini söylemişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x