Yükleniyor...

Kripto Paralar Yanlış Sıralanıyor: İşte Bitcoin’in (BTC) 2. Olduğu Yeni Liste

Tanınmış bir analist, kripto para sıralamasının yanlışlığı hakkında ikna edici argümanlar sundu.

node sıralama

Tanınmış bir analist, kripto para sıralamasının yanlışlığı hakkında ikna edici argümanlar sundu. Analiste göre piyasa değerlerini dikkate almak yerine, node (düğüm) sayılarına odaklanmak gerekiyor.

Coinmarketcap Sıralaması “Saçmalık”

Vialis’in eski bir elektrik tasarımcısı olan Aat de Kwaasteniet, Medium’daki paylaşımından ​​CoinMarketCap’in kripto para sıralamasının sorgulamaya açık olduğunu ileri sürdü ve bir kripto para biriminin toplam değerinin bu varlıkları sıralarken göz önünde bulundurulması gereken tek faktör olmaması gerektiğini belirtti.

CoinMarketCap’in endeksine göre, dijital varlığın dolaşımdaki miktarıyla birlikte fiyatı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi konumlandırılıyor. Kwaasteniet, endüstrinin “yüksek piyasa değerine” büyük önem verdiğini iddia ediyor, ancak bu değerin “çok hayali” olduğunu belirtiyor. Kwaasteniet bu durumu şöyle açıkladı:

Diyelim ki John kripto para birimini başlatıyor ve ismine JohnDoeCoin diyor. John, Blockchain’i başlangıçta 100 milyon JohnDoe’u (önceden mayınlı token’ler) olacak şekilde kurar. Ardından arkadaşı William’a gider ve ona bir JohnDoe satın almak isteyip istemediğini sorar. Sonra William’a 10 Euro’ya bir JohnDoe token’ı satar. Piyasa değeri tanımına göre, JohnDoeCoin’in şu an 1 milyar Euro’luk bir piyasa değeri bulunuyor ve CoinMarketCap’ta 10. sıraya kadar çıkabiliyor.

Analist, bu şekilde yapılan sıralamanın “saçma” olduğuna inanıyor. Bunun yerine, “ağda etkin olan ve işlemlerin doğrulanması/onaylanmasına katılan node sayısı/eşler temelinde kriptografik olarak sıralamayı öneriyor.

Node Sayısına Göre Bitcoin İkinci

Kwaasteniet, bazı token’ler için mevcut tek bilginin kendi Blockchain verileri tarafından sağlandığını vurguladı. Ancak çoğu durumda ağdaki tüm node’ler dikkate alınmaz.

Örneğin, 24 Kasım’da, ağlarına bağlı olan node/eş sayısına göre ilk 10 kripto para birimi şu şekilde: Horizen (ZEN), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Zcoin (XZC), PAC Global (PAC), Polis (POLIS), Dash (DASH), Zilliqa (ZIL), DigitalNote (XDN) ve Gulden (NLG).

Aktif Node’lere Göre Kripto Para Sıralaması

Bu listenin 24 Kasım’da kaç tane node’nin bağlandığı ile ilgili bir anlık görüntü olduğunu belirtmekte fayda var. Ve bu değerler herhangi bir zamanda değişebilir. Kwaasteniet, bu kıstasın kripto sıralamaları için “daha ​​adil” olduğuna ve Bitcoin geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun amaçlarına daha çok hizmet ettiğine inanıyor:

Satoshi Nakamoto’nun önerdiği gibi madencilik yoluyla dolaşım takviyesi elde eden ve genişleten kripto para birimleri arasında bir karşılaştırma yapmak daha doğru olur.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x