Yükleniyor...

Kripto Paralara Dair Yasa Tasarısı ABD Kongresi’ne Sunuldu

İki ABD kongre üyesi, "token değerlendirme yasası" adı verdikleri yasa tasarısını ABD Kongresi'ne sundu.

ABD Kongresi Kripto Para

İki ABD kongre üyesi, “token değerlendirme yasası” adı verdikleri yasa tasarısını ABD Kongresi’ne sundu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) kripto paralara  kararsız kaldığı noktalara netlik getirmesi hedeflenen yasa teklifi kripto paraları “dijital token” olarak tanımlıyor.

Yasa tasarında çalışan bir ağda bulunan dijital token’ların menkul kıymet sayılamayacağı belirtiliyor. Tasarı da kripto paraların vergilendirilmesi hakkında öneriler de yer alıyor. Yasa tasarısında küçük meblağlarda gerçekleştirilen işlemlerin vergilendirme dışında tutulması gerektiği bilgisi yer alıyor.

SEC şimdiye kadar Blockchain ile ilgili projelere yaptığı yaptırımların seviyesi oldukça düşük. SEC’in uygulamaya koymaya çalıştığı düzenlemelerle ilgili tartışmalar uzun zamandır gündemde ve belirsizliğini koruyor. Daha önce SEC Başkanı Jay Clayton, Blockchain teknolojisi tabanlı projelerin öncelikle kaydının yapılması gerektiği ve geçerli bir muafiyetleri yoksa menkul kıymet olarak sayılabileceklerini dile getirmişti.

SEC Başkanı’nın muafiyet olarak adlandırdığı düzenlemeler ise üçe ayrılıyor;

  1. Kripto para şirketleri sadece akredite yatırımcılarından yatırım alabilir.
  2. Topluluk tarafından fonlanan projeler 1 milyon dolara kadar para toplayabilir.
  3. Şirketler 50 milyon dolara kadar menkul kıymet satabilir.

Kimi zaman ICO’ların çok hızlı bir şekilde para toplamalarından dolayı yasal sorunlar oluşabiliyor. SEC birçok kez bu sorunlara ilişkin uyarıda bulundu, ancak şimdiye kadar çok fazla baskıda bulunmadı. Sadece birkaç vakada komisyonun fonların yatırımcılara geri gönderilmesi yönünde karar aldığına tanık olduk.

Öte yandan merkezi olmadığına kanaat getirilebilen projelerin menkul kıymet olarak görülmemesi SEC’in gündeminde. SEC yetkililerinden William Hinman, herhangi bir token’ın bulunduğu ağ yeterince merkezi olmayan durumda ise satın alınan değerin yatırım olarak görülmesine gerek olmayacağını ifade etmişti. Hinman, hem Bitcoin hem de Ethereum’un menkul kıymet olarak görülemeyeceğini de öne sürmüştü.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x