Yükleniyor...

Kripto Paralara Karşı Olan Çin’de Blokzincir Dünyası Büyüyor

Çin ve Blokzincir Teknolojisi South China Morning Post’un yaptığı habere göre Çin’in blok zincir pazarı günden güne büyümeye devam ediyor.

Çin ve Blokzincir Teknolojisi

South China Morning Post’un yaptığı habere göre Çin’in blok zincir pazarı günden güne büyümeye devam ediyor. Çin, kripto para ticaretini her ne kadar yasaklamış olsa da Çinli blok zincir şirketleri için yeni uygulamalar artmaya devam ediyor. Çin Siber Uzay İdaresi, yasal, finansal, tarımsal ve fikri mülkiyeti koruma hizmetlerini kapsayan blok zincir projeleri ile 3 yıl içinde 197 adet liste yayınladı. Hızlandırılan bu yayın programı ülkenin ekonomik ve teknolojik hedefleri ile uyumlu blok zincir uygulamaları geliştirme kararlılığını bizlere gösteriyor. Araştırma şirketi IDC’nin yaptığı bir araştırmaya göre Çin’deki blok zincir pazarının 2025 senesine kadar 3,2 milyar ABD dolarının üzerinde bir değere sahip olabileceği söyleniyor. Çin’de blok zincir teknolojisine sahip şirketlere bakacak olursak bu şirketler arasında bir bilişim ve oyun şirketi olan Tencent, JD.com, Xiaomi ve Baidu gibi isimleri görebiliyoruz. 

BSN Nedir?

Çin’in blok zincir teknolojisine karşı tutumuna baktığımızda Çin bu teknolojiyi ulusal öncelikli planlar arasında konumlandırıyor diyebiliriz. Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir de BSN yani Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı isimli bir blok zincir projesi bulunuyor. Çin bu projesiyle birlikte bulut bilişim altyapısı kullanan şirketlere benzer bir çözüm sunuyor. İş dünyasından bireylere kadar erişim sunan BSN isimli bu proje blockchain interneti olarak tanımlanıyor. BSN, blok zincir uygulamalarını bulutta dağıtmak için kendisini tek durak noktası olarak konumlandırıyor ve bu sayede şirketler arası maliyet ve zaman tasarrufu sağlamayı amaçlıyor. Eylül 2021’de yapılan bir açıklama ile, BSN projesinin Türkiye ve Özbekistan’da da iki yeni portal başlatacağı duyurulmuştu. 

Çin, Kripto Varlıklara Neden Karşı?

Peki Çin kripto paralara karşı neden bu kadar sıkı bir tutum sergiliyor dilerseniz biraz da bu konuyu inceleyelim. 

Çin, devlet politikası olarak ülkesinde izlenemeyen sanal faaliyetlere oldukça karşı bir tutum sergiliyor ve bunun önüne geçmek için de canla başla mücadele ediyor diyebiliriz. Çin’in kripto varlıkları yasaklamasının en büyük sebeplerinden biri olarak da bu sebep gösterilebilir. Yani kripto paraların kontrol edilemez olması. Çin’de bu durumundan dolayı kendi dijital parasını çıkarma yoluna gitti. Çünkü bu sayede takip edilebilen kontrol altındaki para ile denetim şansları olacaktı. Çin Merkez Bankası, Bitcoin ve diğer kripto varlıkların ticaretini yasaklarken yaptığı açıklamada ise, ekonomik ve mali düzenin sekteye uğradığını, kara para aklama, yasa dışı fon toplama ve sahtecilik gibi yasa dışı suç faaliyetlerini arttırdığına dikkat çekmişlerdi. 

Kripto varlıkları yasakladı ve kendi dijital parasını çıkarma yoluna gitti dedik peki Çin’in dijital para birimi dijital yuan nedir bir bakalım. 

Dijital Yuan Nedir?

Dijital yuan, Çin’in para birimi olan Yuan’ın dijital versiyonudur. Çin, dijital yuan çıkarma hamlesiyle birlikte hem para akışını kontrol altına alabilmeyi hem de dijital ödeme sistemine geçen ilk ülke olmayı hedefledi. 

Peki Çin Madencileri Neden Kovdu?

Çinli yetkililerin açıklamalarına göre Çin’in iklim hedeflerine ulaşmak için kullanılan enerjiyi azaltmak adına madencilere karşı sert tedbirler alınmıştı ve buradaki madenciler de Çin’in sert tutumundan sonra ülkeyi terk ederek madencilik için başka ülkelere yerleştiler. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner