Yükleniyor...

Kripto Paralara Olan İlgi Yıl Sonunda Yeniden Artabilir

Bitcoin ve diğerleri arasında büyük bir fiyat değişimi olması yatırımcıları endişelendiriyor.

Kripto Paralar

Bitcoin ve diğerleri arasında büyük bir fiyat değişimi olması yatırımcıları endişelendiriyor. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin ne zaman yükseleceği ve dengeli bir fiyat dengesinin ne zaman kurulacak olduğunu merak ederken, yatırımcılara göre beklenenden daha kötü bir sonuç almak hem üzücü, hem kayıp sebebi ile maddi olarak büyük bir kayıp.

Bitcoin yatırımcıları bu sene sonuna kadar Bitcoin fiyatının yükselecek mi, yoksa düşecek mi olduğu konusunda tahminlerinde olumlu beklentilere sahip beklerken, birçoğu ise kripto para birimlerinin yıl sonuna kadar çok büyük düşüşler göreceğini ve yıl sonunda tekrar 4.000 dolar seviyesinden biraz daha fazla değere sahip olacağını düşünüyor.

Kripto Paralar Yeni Yatırımcıların Takibinde

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para birimlerine sahip olan yatırımcılar dışında sadece kripto para piyasasını takip eden ve her an yatırım yapabilecek maddi güce sahip kişiler ise yıl sonunda yeni rekor kırılmasını beklemediklerini ancak bu yıl sonunda belirgin bir fiyat artışının olabileceğini belirtiyorlar. Bitcoin fiyatını yükseltecek olan gelişmelerden birisi olarak kripto para analistlerinin yorum ve açıklamaları, devletlerin bu yıl sonuna kadar alacak oldukları kararlar ve gelecek seneye kadar hangi hükümetlerin kripto para birimlerine karşı tutarlı mı yoksa tutarsız mı açıklamalar yapacağı yıl sonunda fiyatı belirleyecek.

Bu konu sürekli olarak olmasa da belirli süre aralıkları ile gündeme gelmiştir. Google veya Facebook’un kripto para borsası açması ve kripto paraları desteklemesi durumunda aniden beklenmedik rekor kırılmasının mümkün olup olmayacak olduğu tartışma konusudur.

Bitcoin fiyatının artması için Google veya Facebook gibi devlerin kripto paralara destek vermesi oldukça heyecan verici bir eylem olurdu ancak yine de rekor kırılmasında %100 oranında kesin bir garanti maalesef veremezdi.

Google’ın kripto paralar hakkında reklamlarına izin vermeyeceğini aynı gün Hollanda ile açıkladığı geçtiğimiz sene yaz aylarında bir anda Bitcoin fiyatı ve kripto para fiyatları rekor düzeyde olmasa da büyük oranda düşmüştü. Bitcoin fiyatını düşüren bu açıklamadan hemen birkaç ay sonra Google tarafından yapılan açıklamada tekrar bazı kripto para reklamlarına izin verecek oldukları açıklansa da kripto para birimleri ve Bitcoin fiyatına pek fazla etki yapamamıştı.

Bitcoin’in fiyatının artmasında en büyük etken rolü oynayan yatırımcıların piyasadaki fiyata güvenerek yeni kripto para yatırımları yapması ve mevcut yatırımlarını beklenenden daha fazla artırması durumunda rekor kırılmasına daha yakın olmak mümkün olabiliyor. Ancak tam tersi durum olan yatırımcıların fiyata ve piyasaya güvenmemesi durumunda sonuç olarak ortada büyük bir satış ve büyük bir ”panik” nedeniyle yatırımcılar ne yapacak olduklarına bir türlü karar veremeyerek satış yapıyorlar ve bu nedenle kripto para fiyatları çok ciddi oranda düşebiliyor.

2017 yılında Aralık ayı rekorunda yaşanan düşüşün sebebi de buydu. Balina olarak bilinen veya büyük yatırımcılar o gün içerisinde milyarlarca dolar satış yapmış ve kripto para fiyatları büyük oranda düşmüştü. Bitcoin fiyatının yükselmesi ve düşmesi yine piyasada büyük yatırımcılara bağlı olduğundan dolayı büyük yatırımcıların her adımı kripto para piyasasında beklenmedik denge etkisi yaratıyor.

Google bugün eğer kurumsal olarak kripto para birimlerinden herhangi bir tanesine milyarlarca veya milyonlarca dolar yatırım yaptığını duyursa ve kurumsal yatırımcı olarak piyasanın en büyük şirketi olsa bir anda kripto para birimleri ve Bitcoin’in beklenmedik oranda rekor kırması mümkün. Ancak sadece kripto para borsası açacağını (kurgu) olarak düşünüldüğünde kripto para birimlerinin ve Bitcoin’in rekor kırması pek mümkün olamayabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x