Yükleniyor...
Sponsored

Kripto Paralara Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para yatırımcılarının haklı olarak kendilerine sorduğu soru piyasaya ne kadar yatırım yapmaları gerektiği ve nelere dikkat etmeleri gerektiğidir.

Kripto Paralara Yatırım Yapılma mı

Kripto para yatırımcılarının haklı olarak kendilerine sorduğu soru piyasaya ne kadar yatırım yapmaları gerektiği ve nelere dikkat etmeleri gerektiğidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Gelişmekte olan kripto para piyasası, kısmen bebeklik döneminde ve emekliyor. Bundan dolayı piyasa dalgalanmalarına son derece açık. Bu nedenle yatırımcıların her zaman yatırımlarına karşı temkinli bir tutum sergilemeleri gerekiyor. Bunu akılda tutarak çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kripto Paralara Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgilendiğiniz Kripto Para Birimine Yatırım Yapın

Kripto paralara ne kadar yatırım yapılacağına karar vermek ne kadar önemli ise bir dijital varlığın temellerinin anlaşılmasında stratejik davranmak da o kadar önemlidir. Çünkü bu alınan risk seviyesini belirlemek için önemli bir rol oynamaktadır.

Temel analizler uzun vadeli yatırımcılar için en iyi göstergelerdir, bu yüzden bir kripto para ya da İlk Para Teklifi (ICO) fonksiyonunun nasıl çalıştığına, tarihine ve gelişimine katılmayı seçmeden önce masaya koyduğuna bir bakmanız gerekiyor.

İlgilendiğiniz kripto para biriminin amacına, pazarda ne kadar süre kaldığına, toplam piyasa hacmine ve temel teknoloji çözümlerine bakmak gerekiyor. Sorunları çözen bir kripto para biriminin başarısız olma ihtimali daha düşüktür. Ayrıca, yatırım yapacağınız kripto para birimi ne kadar süredir piyasada ise o kadar güvenilirdir.

Ne Tür Bir Yatırım Yaptığınıza Karar Verin

Kripto para piyasasına girmek istiyorsanız doğal olarak bir plan yapmalısınız. Soru, yatırımınızın kısa vadeli mi yoksa orta ve uzun vadeli mi olacağıdır. Bu, yatırımızda harcayacağınız para miktarını etkileyen önemli bir husustur. Planınız düzenli olarak ticaret yapmaksa piyasa eğilimlerini anlamak oldukça önemlidir.

Daha ileriye gitmek istiyorsanız piyasa göstergelerini, temel ve teknik analizleri, piyasayı hareket ettiren olayları, genel teknoloji haberlerini ve geliştirici duyurularını araştırmalı, dikkate almalısınız.

Unutmayın: Kripto Para Piyasasının İstatistikleri Önemlidir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, farklı zaman dilimlerinde piyasa davranışlarını ölçmek iyi sıralı bir stratejinin bir parçasıdır. Zaman zaman piyasa davranışlarını takip etmek kafa karıştırıcı olsa da, piyasa dinamikleri göz ardı edilmemelidir. Özellikle kısa vadede işlem yapmayı planlıyorsanız bunu kesinlikle yapmalısınız.

Daha basit bir hale getirmek için, kripto para birimi seçiminizi tercih ettiğiniz ürünlere göre düzenleyin, grafiklerine bakın ve pazar göstergeleri aracılığıyla trendleri tespit etmeye çalışın.

Dijital Varlığın Kabul Edilme Durumuna Bakın ve Güvenilir Olup Olmadığını Öğrenin

Çoğu piyasada olduğu gibi potansiyel yatırımcılar için güven çok önemlidir. Birisinin parasını bir kripto para birimi veya ICO projesinin arkasına koyması için o kişinin güvenmesi gerekir.

Kripto para piyasasında bu süreç yeni teknolojilere yatırım yapma konusunda tutkulu milyarder ve girişimci Peter Thiel’in dikkate aldığı üç temel etkenle ilgili olabilir: benzersiz bir fikir (elle tutulur çözümler sunmalı), artımlı iyileştirme (iyi bir geliştirme takımı olmalı) ve yetenekli karmaşık fikirleri koordine etmeli.

Gerçekte bu üç nokta, uzun vadeli bir yatırımcının kripto para birimleriyle ilgili olarak değerlendirebileceği en iyi göstergelerdir.

Mart ayında New York Ekonomi Kulübü’nde yapılan bir konuşmada Thiel, Bitcoin ve altın arasındaki benzerlikleri göstererek kripto paranın güvenilirliğini analiz etti. Her ikisi de bir değer deposu olarak kabul edilir, herhangi bir hükümet tarafından desteklenmez, belirsiz doğal değerlere sahiptir ve farklı şekillerde değişmezdir.

Ünlü Kripto Para Oyuncularına Bir Göz Atın

Herhangi bir alandaki kilit ya da bir diğer deyiş ile ünlü oyuncuları takip etmek size asla zarar vermez, ancak yardımcı olabilir. Bu konuda kripto paralar bir istisna değildir. Aslında bu hareket, piyasadaki dalgalanma nedeniyle daha önemli olabilir, çünkü küçük bir hata bir servete veya tüm malvarlığınıza mal olabilir.

Kripto para yatırımcıları ve finans uzmanları tarafından en çok dile getirilen şey sadece kaybetmeye istekli olduğunuz paraya yatırım yapmanızdır. Bakış açısına göre bu, net değerinizin düşük bir yüzdesine dönüşür. Soru şu: Gerçekten dedikleri gibi mi? Örneğin kripto para milyoner Erik Finman, 12 yaşındayken kripto para biriminde 1.000 dolar yatırdı. Çok az parası vardı, ancak yüksek riskli, yüksek bir ödül stratejisi için harekete geçti ve işin sonunda milyonlar kazandı.

Bir diğer örnek olarak ise Jeremy Gardener’de parasının çoğunu kripto paralara yatırdı ve o da milyoner oldu.

Günün sonunda, bu kişiler kripto paralara yatırım yaparak büyük sıçramalar yaptılar. Öyle olmasa bile yatırımlarıyla ilgili önemli olan şey parayı kaybetmeye istekli olmalarıydı.

Doğru Miktarda Paranızı Yatırın

“Sadece kaybetmeye istekli olduğunuza yatırım yapmalısınız” prensibi kusursuz bir şekilde gerçekliğini yitirmiş durumda. Bunu şu şekilde düşün: Eğer bir sabah yatırımının gitmiş olması durumunda gelecek ayki faturalarını ödeyemeyecek misin? Eğer öyle ise çok fazla yatırım yapıyorsun demektir. Tabii ki, para kaybetmek her zaman incitir. Fakat eğer doğru bir şekilde yatırım yaparsanız en kötü senaryo bile gerçekleşse yıkıcı bir darbe almazsınız.

Yatırımcıların yatırımlarının yüzde 95’ini farklı varlık sınıfları, sektörler ve coğrafi bölgeler arasında iyi çeşitlendirilmiş bir portföyde bulunmalarını sağlamalıdır. Bu, yatırımcıların riskleri azaltmasına ve ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmasına yardımcı olur.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x