Yükleniyor...

Kripto Paralara Yatırım Yapılmalı mı?

Kripto para piyasası genel olarak hızlı bir şekilde büyüyor ve çok sayıda insanı zengin ediyor.

Kripto Paralara Yatırım Yapılmalı mı

Kripto para piyasası genel olarak hızlı bir şekilde büyüyor ve çok sayıda insanı zengin ediyor. Ama her şey para kazanmak mı? Blockchain olarak adlandırılan ve kripto paraların arkasında yer alan teknoloji hayatımızı daha iyi bir şekilde değiştirme potansiyeline sahip.

Kripto para dünyası sizin için ne saklıyor? Gerçekten kripto paralara yatırım yapılmalı mı? Kripto paralara yatırım yapmak için 4 ana neden bulunmaktır.

Kripto Paralara Yatırım Yapmalı mı?

Hiç Hayal Edemeyeceğiz Getiriler

Bitcoin’in getiri oranını gelin 2016 yılındaki ABD hisse senetlerinin performansının öncü göstergesi olan S&P 500 hisse senetleri ile karşılaştıralım.

2016 yılında ABD hisse senetlerine 10.000 dolar yatırdığınızı varsayalım. Toplam yatırım değeriniz yaklaşık 12.000 dolar olacaktı. Peki aynı zamanda Bitcoin’e yatırım yapmış olsaydınız? Toplam yatırım değeriniz yaklaşık 60.000 dolar olacaktı.

Şimdi bir başka önemli kripto para birimini ele alalım: Ethereum. Eğer aynı zamanda Ethereum’a 10.000 dolar yatırmış olsaydınız yatırımınız tam 46 kat değerlenecekti. Üstelik 6 ay gibi bir sürede 10.000 dolarınız 470.000 dolar olacak. Geleneksel yatırımlarda bu tür geri dönüşlerin elde edilmesi kesinlikle imkansızdır.

Elbetteki kripto para denilince sadece Bitcoin ve Ethereum olmak üzere sadece iki kripto para birimi bulunmuyor. Şu anda piyasada 2.000’den fazla kripto para birimi bulunuyor.

Yüksek Büyüme Potansiyeli

Kripto dünyası teknolojiyi anlamadaki karmaşıklıklar nedeniyle kimisine son derece korkutucu görünüyor. Teknik terimlerinin yaygın olarak kullanımı pek çok yatırımcının gözünü korkutuyor ve yatırım yapmasını engelliyor. Bu çoğu zaman kripto para birimlerinden uzak durulmasının ana nedeni olarak sayılabilir.

Ek olarak, ekosistemin bir parçası olmanın önünde bazı zorlu süreçler bulunuyor; bir borsa hesabının açılması, fiat para biriminin borsaya yatırılması, marketten kripto para biriminin satın alınması, özel bir cüzdan edinilmesi ve borsada fonun bu cüzdana aktarılması gibi.

Tüm bunların insanlar tarafından henüz sindirilmemiş olması kripto para piyasasının büyümesini kısıtlıyor. Ancak oldukça yeni ve gelişmekte olan bir teknoloji için bu durum son derece normal ve sindirimin yapılması sürecinde kripto para ekosistemi yerinde durmayarak sürekli gelişiyor ve yatırım yapmak giderek kolay hale geliyor.

Kripto paralar ellerinde bulundurdukları potansiyel ile kesinlikle oldukça avantajlı bir yatırım araçlarıdır. Onlara öncelikli ve uzun vadeli yatırım yapmak en sonunda yapılana değecek türden olacak. Çünkü potansiyel kazanımları ile kripto paralar eşsizdir.

Kripto paraların hayatımıza entegre olmaları ve kapsama alanlarının genişlemesi ile geri dönüşleri baş döndürücü düzeylerde olacak desek abartmış olmayız.

Gerçek Demokratik Sistem

Eğer hükümet, büyük bankalar gibi büyük bir hayranınız yoksa kripto para birimleri sizin için mükemmeldir. Çünkü merkezi otoriteler bir şeylerin yapılma şeklini belirleyen birtakım kurallar koydular. Bunun adı ise demokratik sistem olarak konuldu.

Kripto para birimlerinin ademi merkezileştirilmesi yani merkezi olmaması geleneksel güçleri demokratikleştiriyor ve kitleleri güçlendiriyor. En basit örnek ile para harcarken sizi sınırlandıran veya yüksek ücretler talep eden finans kurumlarına bağlı olmak zorunda kalmıyorsunuz.

İnsanların herhangi bir yere (yurtiçi veya yurtdışı) çok çok düşük işlem ücretleri karşılığında para transferi yapabilmelerini sağlayan birçok kripto para birimi bulunmaktadır (Bitcoin gibi). Bu kripto para birimlerinin aldıkları işlem ücretleri hiçbir zaman hiçbir finans kurumunun aldığı işlem ücretinin yanına yaklaşamaz.

Elbetteki kripto paralar sadece bunu değil, paranızı saklamak için özel cüzdanlara sahip olmak, paranızın tam kontrolünü sağlamayı tümüyle size bırakırlar. Kendi bankanızı yönetmek gibi bir şey; kendi kurallarınızı kendiniz koyarsınız.

Dahası, Blockchain tarafından desteklenen açık, merkezi olmayan bir ekonominin doğası, katılımcıların ekonomik teşviklerini doğal olarak hizalamaktadır. Bu sayede kötü niyetli bilgisayar korsanlarının sisteme saldırmaları son derece verimsiz ve pahalı olur. Çünkü bunun için gereken kaynakların miktarı astronomik olacaktır. Herhangi bir teşvik almadan sistemi tehlikeye atmak için kaynakları boşa harcamak yerine, mantıklı olan sistemin güvenliğini güçlendirmek için ağa katkıda bulunmaktır (“madencilik” adı verilen bir süreç).

Üstelik bunu yaptıkları için kripto para birimi ile ödüllendirilirler. Herkes ağa katkıda bulunabilir ve katkıda bulundukları oranda çalışmaları karşılığında kripto para kazanabilirler. Herhangi bir kişinin tüm ekosisteme katılma ve güç sağlama kapasitesi ademi merkeziyetin ortaya koyduğu bir niteliktir.

Yaptığınızla Övünebilirsiniz

1990’larda internet devriminin bir parçası olma fırsatınızın olduğunu hayal edin. Zenginlik ve daha da önemlisi övünme hakkını elde etmek için kesinlikle mükemmel bir fırsat değil mi?

Sadece devrimci teknolojinin ilk yatırımcılarına ve destekçilerine özel haklar ve ömür boyu miras olarak hizmet edebilecekleri haklar düşer. Bu kesinlikle maddi zenginliğin üstündedir.

İnsan evriminin devrimci bir parçasının gelişiminde yer alan azınlığın haklarını kaç kişi talep edebilir? Çok az. Kripto paralar bu mirasa açılan kapıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner