Yükleniyor...

Kripto Paraların Benimsenmesinde Hangi Ülkeler Öne Çıkıyor?

Chainalysis'in Global Crypto Adoption Index'e göre, en yüksek kripto para kullanım oranlarına sahip ülkeler gelişmiş ekonomiler değil.

kripto paralarin benimsenmesinde hangi ulkeler one cikiyor

Chainalysis’in Global Crypto Adoption Index’e göre, en yüksek kripto para kullanım oranlarına sahip ülkeler gelişmiş ekonomiler değil.

Chainalysis’in Küresel Kripto Para Benimsenme Endeksi; Venezuela, Rusya ve Ukrayna’nın kripto para benimsemesinde dünyaya liderlik ettiğini gösteriyor. İlk 10’da yer alan tek gelişmiş ekonomi Çin ve ABD olarak göze çarpıyor. Üç Afrika ülkesi ise ilk 10’da yer alıyor.

Kripto para birimlerinin benimsenmesinin en çok olduğu yerler, illa ki dünyanın ekonomik süper güçleri olmayabilir.

Blockchain araştırma firması Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, kripto para kullanımının en yüksek olduğu 10 ülkeden sadece ikisi gelişmiş ekonomiler: Çin ve Amerika Birleşik Devletleri.

Araştırma firması, dünyadaki sıradan vatandaşlar arasındaki kripto para birimi aktivitesini ölçmek için yeni bir metodoloji olan Küresel Kripto Para Birimleri Benimseme Endeksi geliştirdi. Chainalysis, bir blog yazısında; ” Amaç en çok hangi ülkenin vatandaşının finansal faaliyetlerinin en büyük payını kripto para biriminde konumlandırdığını vurgulamaktır.” dedi.

“Ticaret ve spekülasyon kripto para birimi ekonomisi için önemliyken, endeksimizin günlük kullanıcılar tarafından tabandan benimsenmesini vurgulamasını istedik” diye de ekledi.

Firmanın Küresel Kripto Benimseme Endeksi, dört ölçütü değerlendirirken her ülkenin nüfusunu ve ekonomisinin boyutunu hesaba katıyor: alınan zincir üstü kripto para birimi değeri, aktarılan zincir üstü perakende değeri, zincir üzerindeki kripto para yatırma sayısı ve değişim hacmi.

Hangi Ülkeler Önde?

Firmanın analiz ettiği 154 ülkeden Ukrayna, Rusya ve Venezuela’nın kripto paraların benimsenmesi konusunda dünyaya liderlik ettiği tespit edildi. İlk 10’da Çin, Kenya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Nijerya, Kolombiya ve Vietnam yer alıyor.

Firmanın verileri, Bitcoin analiz sitesi Useful Tulips’in kurucusu olan bağımsız araştırmacı Matt Ahlborg’un verileriyle aynı çizgide. Ahlborg daha önce Afrika ve Latin Amerika’nın şu anda Bitcoin gibi kripto para birimlerine olan ilgide büyük bir büyüme gösterdiğini belirtmişti.

Venezuela ve Kolombiya, Latin Amerika’da Kripto Para Kullanımında Lider

Örneğin Latin Amerika’dan alınan verilere göre; Bitcoin ticaret hacmi ve Chainalysis tarafından tanımlanan kripto para benimsenmesi açısından şu anda önde gelen ülkeler Venezuela ve Kolombiya.

Özellikle Venezuela, Chainalysis’in dikkatini çekti çünkü mevcut jeopolitik koşullar onu ekosistem için neredeyse mükemmel bir “vaka çalışması” haline getirdi: “Venezuela, gelişmekte olan ülkelerde kripto para biriminin benimsenmesini neyin tetiklediğine ve vatandaşların bunu ekonomik istikrarsızlığı azaltmak için nasıl kullandığına dair mükemmel bir örnek teşkil ediyor.”

Raporda, “Verilerimiz, Venezuelalıların, ülkenin yerel itibari para birimi enflasyona karşı değer kaybederken kripto para birimini daha fazla kullandıklarını gösteriyor.” denildi ve “Venezuelalıların, aksi takdirde kaybedebilecekleri tasarrufları korumak için kripto para birimine yöneldiklerini gösteriyor.” diye de eklendi.

Bu arada Kolombiya, ülkedeki endüstriyi yöneten ve daha geniş kabul için bir darboğaz görevi gören katı düzenlemelere rağmen, kripto para benimsemesinde dünyada dokuzuncu sırada yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner