Yükleniyor...

Kripto Paralarla İlgili Olarak Açılan Dava Sayısı Geçen Yıla Göre Yüzde 300 Arttı

2018 yılı ayı piyasasıyla ilgili olağandışı bir gerçek var, o da kripto para avukatları için işlerin bir hayli artmış olması.

Kripto Paralarla İlgili Dava

2018 yılı ayı piyasasıyla ilgili olağandışı bir gerçek var, o da kripto para avukatları için işlerin bir hayli artmış olması.

Blockchain araştırma birimi Diar’a göre, kripto paralarla ilgili 45 dava bu yılın ilk yarısında kayıtlara geçti. Bu, geçen yıl açılan tüm davaların üç katına karşılık geliyor. Diar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) bu eğilime en büyük katkı sağlayan kurum olduğunu belirtiyor.

Kripto Para Davaları

SEC’in kripto para davalarının yüzde 30’undan sorumlu olduğu ve son gelişmelerle dava sayısının daha da artacağı görülüyor. Bilmeyenler için, geçtiğimiz hafta SEC birçok kripto para ICO’suna ceza yağdırmıştı.

Geçtiğimiz yıl ilk para tekliflerini (ICO) piyasaya sürdükten sonra sırasıyla 12 milyon dolar ve 15 milyon dolar toplayan Paragon ve Airfox, SEC’in kestiği ceza sonrası tüm fonları yatırımcılara iade etmeyi, menkul kıymetler olarak token’ları kaydetmeyi ve 250.000 dolar ceza ödemeyi kabul ettiler. Ayrıca SEC, tescilli olmadan menkul kıymetler borsası yönetmesinden dolayı EtherDelta’yı kapattı. Sahibine ise 300.000 dolar ceza kesildi.

Diar, kripto paralarla ilgili menkul kıymetler sahteciliğiyle mücadele için SEC’in kestiği cezaların benzer vakalara göre düşük olduğuna dikkat çekiyor. Mart ayında SEC, Bank of America’nın “servet yönetimi” bölümünün yatırımcılardan 38 milyon dolarlık kayıt dışı menkul kıymetler satışından dolayı bankaya 1.25 milyon dolar para cezası kesmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x