Yükleniyor...

Kripto Parayla Ödeme Yapan Patron, Para Birimi Artınca İade Talep Etti

MarketWatch'tan Quentin Fottrell, kaleme aldığı bir yazısında daha önceden bir okuyucusuna kripto parayla ödeme yapan patronunun, kripto para biriminin yükselmesinden sonra iade istediğini iddia etti.

kripto para

MarketWatch’tan Quentin Fottrell, kaleme aldığı bir yazısında daha önceden bir okuyucusuna kripto parayla ödeme yapan patronunun, kripto para biriminin yükselmesinden sonra iade istediğini iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli iş geliştirme uzmanı Fottrell, sözleşmeli işler için kripto parayla ödeme yapan şirketin, varlık fiyatında önemli bir yükselişin ardından token’ları iade etmesini istediğini iddia etti. Fottrell, yazısında olayı yaşayan kişinin ifadelerine yer verdi:

“Bir teknoloji şirketi için sözleşmeli olarak bazı iş geliştirme çalışmaları yaptım. CEO, 2020 baharında işe başladığımda bana kripto para ile ödeme yapılacağını belirtti. Sözleşmeye ‘şirket USD cinsinden ödemeyi seçebilir’ şeklinde bir madde ekledi. Sözleşmenin bu kısmını sildim çünkü kripto para ile ödeme alma riskini alacaksam ve aniden fiyatın değer kazanması durumunda, şirketin bana USD cinsinden ödemeye dönmesini istemiyordum. Ağustos 2020’de iş sonunda kripto para biriminde ödeme aldım. O zamandan beri, kripto para birimi fiyatları fırladı. Şu an itibariyle, ödeme aldığım kripto para %700 arttı.”


Crypto Confused takma ismini kullanan okuyucu, mektubunun devamında şunları söyledi: “Bugün CEO’dan şöyle bir e-posta aldım: ‘Şirket için herhangi bir gelir sağlamadığınız ve şu anda herhangi bir takip çalışması yapmadığınız için, lütfen Ağustos 2020’de alınan tüm kripto paraları geri gönderin. Şirkette çalışılan saatler için USD cinsinden fatura kesebilir.’ Ne yapacağımdan pek emin değilim. Bu kişiyle uzun yıllar çalıştım ve belirli bir çalışma şekli üzerinde anlaştıktan sonra ödeme koşullarını değiştirme eğiliminde.” Crypto Confused, son olarak şunu sordu:

“Adil bir çözümün ne olduğunu düşünüyorsunuz? Kripto para biriminin bir kısmını çalışılan saatler baz alınarak iade etmeli miyim? Bu işverene ne söylemeliyim?”

Değeri Düşseydi Ne Olacaktı?

Quentin Fottrell, okuyucusunun mektubuna şu şekilde cevap verdi:

“Kripto para biriminin değeri Ağustos 2020’den bu yana %700 düşseydi, size dolar olarak ödeme yapmak ister miydi? Bugün aniden bu miktara düşerse, bunun takibini yapar mıydı?”

Fottrell, sözleşmedeki maddelerin değiştirilmesinin ve iade talep edilmesinin şirket aleyhinde davaya kadar gidebileceğini söyledi. Fottrell, şunları ekledi:

“Kontratta size dolar veya kripto para olarak ödeme yapılabileceğini söylese bile, maaşı geri istemek tamamen farklı bir konudur. Ayrıca ister Bitcoin, ister Ethereum olsun çalışanlara kripto para biriminde ödeme yapmak hem işveren hem de çalışan için riskli bir uygulamadır. Para biriminin değeri, deneyimlediğiniz gibi yükselebilir ve düşebilir ve bu para biriminin değer kazanmasıyla ilgili olarak hem işveren hem de çalışan için vergi sorunları vardır. İşvereniniz ödeme tarihinde kripto para biriminin değerini kaydetmeli ve çalışanlar ödemelerini kripto değil dolar cinsinden bildirmelidir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x