Yükleniyor...

Kripto Şantajcıları, Elektrikli Otomobil Üreticisini Hedefe Aldı

Bilgisayar korsanları, elektrikli otomobil üreticisi Nio'nun kullanıcı-araç satış verilerini çaldı ve karşılığında Bitcoin (BTC) istiyor.

Kripto Santajcilari Elektrikli Otomobil Ureticisini Hedefe Aldi

Bilgisayar korsanları, elektrikli otomobil üreticisi Nio‘nun kullanıcı-araç satış verilerini çaldı ve karşılığında Bitcoin (BTC) istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Veri güvenliği sorunları otomobil üreticileri ve tedarikçileri için bir endişe kaynağı haline geldi. Hackerlar Ağustos ayında Alman otomobil parçaları üreticisi Continental AG’den yaklaşık 40 terabayt veri çaldı. Alman Handelsblatt gazetesinin geçen ay bildirdiğine göre, çalınan veriler arasında Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW gibi müşterilere ait bilgiler de yer alıyor olabilir. Ancak bu kez işin rengi biraz farklı çünkü korsanlar çaldıklarıyla yetinmedi, üstüne BTC talep ettiler.

Kripto Şantajcıları, Elektrikli Otomobil Üreticisinden Bitcoin İstedi

Otomobil üreticisi Nio yaptığı açıklamada, korsanların çalınan verilerin karşılığında Bitcoin (BTC) istediğini söyledi.

Nio, korsanların, verileri yayınlamaması karşılığında 2,2 milyon dolarlık (yaklaşık 133 BTC) Bitcoin talep ettiği bir e-posta aldığını belirtti. Şirket içi bir soruşturma, Nio’nun Ağustos 2021’den önceki kullanıcı ve araç satış bilgilerinin bir kısmının ele geçirildiğini ortaya çıkardı.

Nio yaptığı açıklamada, “Şirket bu tür yasadışı eylemleri şiddetle kınamaktadır ve siber suçlara boyun eğmeyecektir” dedi ve olayı düzenleyicilere bildirdiğini ekledi. Şirket, müşterilere gelebilecek her türlü zararın sorumluluğunu üstleneceğini taahhüt etti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x