Yükleniyor...

Kripto Sektörünü 2023 Yılında Neler Bekliyor?

Büyük Terra ve FTX krizleri sonrası, yasal ve düzenleyici sorulara açıklık getirmeye hazırlanan 2023, kripto endüstrisi için şimdiden kritik bir yıl olacağının işaretini veriyor.

2023 kripto

Büyük Terra ve FTX krizleri sonrası, yasal ve düzenleyici sorulara açıklık getirmeye hazırlanan 2023, kripto endüstrisi için şimdiden kritik bir yıl olacağının işaretini veriyor.

Eğer 2022 yılı kripto hakkında bir şeyi netleştirdiyse, o da hiçbir şeyi tahmin etmenin kesinlikle bir anlamı olmadığı. Milyarlarca dolarlık şirketlerin bir gecede çöküşü, tarihi teknolojik başarılar, sektör çapında çöküşler, kurumsal suistimallerin ifşaları, kaçan milyarderler, sürpriz tutuklamalar ve çok daha fazlası 2022’de yaşandı.

Kripto buradan nereye gider? 2022’nin dalgalı olaylarından bazıları kesinlikle yeni yıla da yansıyacak. Bazı yeni trendler de 2023 yılının şekillenmesinde önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor.

İşte 2023’te göz önünde bulundurulması gereken önemli hikayeler ve olaylar:

sam bankman fried

FTX Krizi: Sam Bankman-Fried Davası

Kasım ayında iflas başvurusunda bulunan FTX’in Kurucusu SBF, geçtiğimiz ay Bahamalar’da tutuklandı ve ardından ABD’ye iade edildi.

SBF, yine geçtiğimiz ay 250 milyon dolarlık kefalet ücretiyle serbest bırakıldı ve ailesinin Kaliforniya’daki evinde ev hapsinde kalmasına karar verildi.

3 Ocak’ta ABD’de yargı karşısına çıkan ve SBF, 115 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan SBF, suçsuz olduğunu dile getirdi. Sonuca varılamayan duruşma, 2 Ekim 2023’e ertelendi. Milyonlarca yatırımcının varlıklarıyla bağlantılı olan FTX borsasıyla ilgili gelişmeler bu yıl merakla bekleniyor olacak.

ripple sec

Ripple ve SEC’in 2 Yıllık Hukuk Savaşı Devam Ediyor

2022’nin en yüksek profilli ve hala devam eden kripto davalarından biri, Ripple ve SEC arasındaki uzun mücadele. SEC, şirketin XRP token’ının kayıtsız bir menkul kıymet olarak yasa dışı bir şekilde satıldığını iddia ediyor.

Bazı uzmanlar SEC’in Ripple’a karşı açtığı davayı sadece XRP gibi token’ların kayıtsız satışını engellemek için değil, aynı zamanda kurumun Coinbase, Kraken ve Binance.US gibi merkezi kripto borsalarının peşine düşmesi için zemin hazırlamak amacıyla kullandığına inanıyor. İki tarafın da güçlü olduğu dava için Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, 2023 yılında davanın sonlandırılabileceğini söylemişti.

Yaklaşık iki yıldır devam eden dava nihayet 2023 yılında karara bağlanacak mı? Ve eğer çıkarsa, bu karar bir bütün olarak kripto için ne anlama gelecek? Sorularının yanıtları merakla bekleniyor.

Dunden Bugune Ethereumun Yolu

Ethereum’un Yolu: Şangay

Eylül ayındaki tarihi Ethereum Merge, ağın enerji tüketimini anında yüzde 99,99 oranında azaltan bir proof of stake mutabakat mekanizmasına geçirdi. Bu teknik zaferden sonra, 2023’te ilerlerken Ethereum’u neler bekliyor?

İlk olarak ağın Mart ayında başlatılması beklenen Şangay yükseltmesi olacak.

Şangay, her şeyden önce, stake edilmiş ETH’nin çekilmesini sağlayacak. Merge, Eylül ayında hayata geçtiğinden beri kullanıcılar Ethereum işlemlerinin doğrulanmasına yardımcı olmak için Ethereum ağına mevcut ETH’lerini yatırabiliyor ve bu süreçte kendileri için yeni ETH’ler yaratabiliyor. Bununla birlikte, yatırılan tüm ETH’ler ve yeni oluşturulan ETH’ler henüz çekilmeye hazır hale getirilmedi.

Mart ayında bu durum değişecek ve yaklaşık 20 milyar dolar değerindeki stake edilmiş ETH, ağın Şangay yükseltmesinin ardından nihayet Ethereum kullanıcılarının kullanımına sunulacak.

Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, stake edilmiş ETH para çekme işlemlerini başlatmaya o kadar kararlılar ki, Şangay’ı mümkün olduğunca hafif tutmaya çalışıyorlar ve hızlılık adına çok beklenen diğer ağ yükseltmelerini güncellemeden çıkarıyorlar.

Fed Faiz Kararı ve Bitcoin

ABD Faiz ve Enflasyon Kararları

Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olan ABD enflasyonu 2022 yılının sonlarına doğru soğuma işaretleri göstermeye başladı. ABD Merkez Bankası, artan mal ve hizmet maliyetleriyle mücadele etmek için 2022 yılının Mart ayında faiz oranlarını artırmaya başladı.

Aralık ayına ilişkin TÜFE verilerinin 12 Ocak’ta açıklanması planlanıyor. Kasım ayı verileri enflasyonun yüzde 7,1 ile yüzde 7,3 olan tahminlerin altında kaldığını gösterdi. Fed Aralık ayında faiz artış hızını yavaşlattı, ancak bu ay Fed kararı alınmayacak. Daha sonraki aylarda ise ABD ekonomisinin gidişatına göre faiz kararları yenilenecek.

CBDC

CBDC Çalışmaları Hızlanıyor

Uluslararası ödemeler, önümüzdeki yıllarda, önceki yıllarda olduğundan çok daha farklı bir yöne doğru ilerliyor. Finansal sistemlerini dijital dünyanın kurallarına göre değiştiren ülkeler, uluslararası ödemelerle yeni düzenlemelerin önünü açıyor. Avustralya, Rusya, İsveç, İsrail, Norveç ve Türkiye gibi ülkeler bu konu üzerinde 2023 yılında planları olan ülkeler arasında yer alıyor.

Kripto para endüstrisinin gelişmesi ve benimsenmesi, ülkeleri de harekete geçirdi. Aynı zamanda diğer yanda kripto borsalarının sorunlarla (FTX likidite krizi) gündeme gelmesi, ülkelerin dijital işlemlerini hızlandırmasına neden oldu. Birçok ülke merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için çalışmalarını sıkılaştırdı. Gelecek yıllarda, dijital para birimlerinin kullanımının daha ön planda olması amaçlanıyor. Bu kapsamda, Türkiye tarafından da yoğun bir mesai harcanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

abd stablecoin duzenleme

Kripto Düzenlemeleri

Kripto endüstrisinin gelişiminde, ülkelerin hamleleri önemli bir rol oynuyor. Kripto para piyasası, her ne kadar milyonlarca yatırımcıya ulaşsa da sürdürülebilirlik önemli hale geldi. Son yaşanan FTX ve Terra krizleri, kripto para birimlerine güven kaybına yol açtı. Özellikle son birkaç yıldır ayı piyasasının da etkili olması, sarsıcı bir piyasa koşullarını yarattı. Son zamanlarda milyarlarca dolarlık yatırımların buhar olması nedeniyle, düzenleme ve denetleme ihtiyacı da masada yer aldı.

Birleşik Kralları ve Avrupa Birliği ülkeleri, kripto düzenlemeleri için çalışmalarını hızlandırmaya başladı. 2022 yılında yaşanan olaylar nedeniyle daha sıkı kripto kurallarının geleceği su götürmez bir gerçek. Bu da 2023 yılında kripto sektöründe atılacak yeni adımların sinyalcisi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner