Yükleniyor...

Kripto Varlıkların Gelişimi İnternetin Gelişimiyle Paralellik Gösteriyor

Yeni bir on yıla girerken internet kullanıcılarının sayısı inanılmaz bir şekilde artış gösterdi.

kripto gelisimi internet ile paralellik gosteriyor kopya

Yeni bir on yıla girerken internet kullanıcılarının sayısı inanılmaz bir şekilde artış gösterdi. Ocak ayı itibari ile yapılan araştırmalara göre küresel nüfusun yüzde 59’u yani 4.5 milyar insan aktif olarak internet kullanıyor. Dahası mobil teknolojilerin de gelişmesi ile birlikte World Wide Web’in (WEB) kullanıcısı her zamankinden daha hızlı bir şekilde büyüyor. İnternetin gelişimi ile birlikte kripto varlıkların kabülü de daha kolay bir hal alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Statista tarafından yayınlanan rapora göre, 2017 yılında ayda 11.5 eksabayt olan olan mobil veri trafiğinin, 2020 yılında 77 eksabaytı aşması bekleniyor. Gelişim bu kadar hızlı gerçekleşirken, zamana ayak uyduramayanlar da fırsatları kaçırıyor. Örneğin öncü video şirketlerden RealNetworks, 2005 yılında YouTube’dan önce bir video akış hizmeti oluşturan ilk şirketti. Ancak pazar hazır olmadan ortaya çıktığı için piyasada Youtube gibi tutunamadı. Youtube’nın çıkması ile birlikte geleneksel kanallar bu sistemi oldukça gülünç bulmuştu. Ancak şu an Yotube’nın gücünü tartışmaya gerek yok. Kripto varlıklar da aynı şekilde şu an için yüksek talebe sahip ancak halen piyasa tam olarak oluşmuş ve kabul görmüş diyemeyiz.

Statista’nın verilerine göre 2009 yılında Bitcoin’in oluşumundan 2019 yılına kadar, blockchain cüzdan sayısı 42 milyona ulaştı. 2016 yılında 9 milyon daha az bir sayıda olan bu rakam üç yıl gibi bir süre düşünüldüğünüde inanılmaz bir yükselişin var olduğu bir gerçek. Raporda yer alan diğer verilere göre de küresel anlamda blockchain teknolojisinin gelir seviyesinin 2023 yılına kadar 23.3 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Deutsche Bank tarafından hazırlanan bir başka rapora göre de blockchain ve internet arasındaki bu heyecan verici benzerlikler göz önüne alındığında kripto varlıkların küresel anlamda kabulünün gerçekleşmesi de yakın olarak belirtildi.

Kripto varlıkların kabülüne dair bu raporlar değişiklik gösterebilir. Çünkü en basit örnek olarak şu an da Dünya’nın durumunu düşündüğümüzde, pandemi olarak kabul edilen bir salgın ile savaşmaktayız. Bu gibi etkenler geleneksellikten uzaklaşmamıza sebep olabiliyor. Salgın sebebi ile birçok ülke kendi dijital parasını oluşturma projelerine hız kazandırdı. Bu tür durumlar blockchain ekosisteminin daha hızlı gelişmesine katkı sağlayabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x