Yükleniyor...

Kripto Vergilendirmesi Birleşik Krallık’ın Gündeminde

Birleşik Krallık Hazinesi gelecek yıldan itibaren vergi mükelleflerinin kripto kazançlarını ayrı kaydetmesi gerektiğini açıkladı.

Ingiltere Merkez Bankasindan Duzenleme Mesaji

Birleşik Krallık Hazinesi gelecek yıldan itibaren vergi mükelleflerinin kripto kazançlarını ayrı kaydetmesi gerektiğini açıkladı.

Kripto paraların benimsenmesi arttıkça ülkelerin de bu alanlarda yaptıkları uygulamalar artmaya başladı. Bunların en başında regülasyonlar ve vergilendirmeler geliyor.

Birleşik Krallık’ta Kripto Vergilendirmesi Gündemde

Kripto para sektörünün gün geçtikçe genişlemesi kripto kazançlarından ülkelerin vergi alması fikrini ortaya çıkardı. Bu bağlamda Birleşik Krallık vergilendirme politikasında vergi mükelleflerinin gelecek yıldan itibaren kripto kazançlarını ayrı kaydetmesi gerektiğini açıkladı.

Ingiltere Kripto Borsalarini Uyardi

Birleşik Krallık vergi mükellefleri, kamu cüzdanı için yılda fazladan 10 milyon İngiliz Sterlini yaklaşık olarak 12 milyon ABD Doları artırması beklenen bir hareketle kripto varlıklarını vergi formlarında ayrı ayrı bildirmek zorunda kalacak.

Hareket, Maliye Bakanı Jeremy Hunt tarafından Çarşamba günkü yıllık bütçede açıklandı.

Birleşik Krallık Hazinesi Çarşamba günü yayınlanan bir belgede şunlar yazıldı:

“Hükümet, Nisan 2025’te sona eren vergi yılında uygulamaya konacak olan, kripto varlıklara ilişkin tutarların ayrı olarak tanımlanmasını gerektiren Kişisel Değerlendirme vergi iade formlarında değişiklikler getiriyor.”

Bu değişimle birlikte Birleşik Krallık hükümeti kripto vergilendirmesi için ciddi adım atan ülkelerden biri oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner