Yükleniyor...

Kripto Yatırımcılarının Gözü Kulağı Airdrop’larda!

Sektörün son zamanlardaki parlayan yıldızı Airdrop'lar, kripto yatırımcılarının yeni gözdesi haline gelmiş görünüyor.

Airdrop

Sektörün son zamanlardaki parlayan yıldızı Airdrop’lar, kripto yatırımcılarının yeni gözdesi haline gelmiş görünüyor.

Günümüze bakıldığında, kripto sektörünün büyük kazanç dallarından biri olarak görülen “Airdrop” konusu giderek popülerleşiyor. Popüler NFT platformu Blur‘un, düzenlemiş olduğu Airdrop adeta ortalığı kasıp kavurmuştu. Blur’un (BLUR) başlattığı Airdrop’tan birçok yatırımcı inanılmaz oranda kazançlar elde etmişti. Güncel süreç ele alındığında, giderek ünlenen Ethereum (ETH) ölçeklendirme projesi Arbitrumpiyasanın yeni yıldızı ünvanını” kaptı. Geçtiğimiz günlerde yatırımcıların merakla beklediği duyuru, Arbitrum (ARB) tarafından yayınlandı. 23 Mart tarihinde Airdrop duyurusu yapan ARB,

Yatırımcıların devasa kazançlar umduğu Airdrop konusuna gelin hep beraber göz atalım.

Airdrop’ların Yükselişi: Sektörün Yeni Gözdesi mi Olacak?

Opensea’nin önemli rakiplerinden olan NFT platformu Blur, gerçekleştirdiği BLUR Airdrop’u ile 500 milyon dolarlık bir hacim yaratmıştı. Blur pazarında aktif olan kullanıcılara dağıtılan BLUR, başlangıç olarak Coinbase kripto borsasında 1 dolar fiyattan listelenmişti. CoinGecko’nun paylaştığı raporlar doğrultusunda, popüler borsalarda 530 milyon dolar hacmin üzerine çıkan BLUR, resmen yeni bir devir oluşturdu. Airdrop’ların popüler hale gelmesinde büyük payı olan BLUR, yeni bir dönemin öncüsü olduğu görülüyor.

parachute blockchain crypto airdrop 1

Çeşitli veri platformlarından alınan bilgilere göre, 33.000‘den fazla BLUR cüzdanının olduğu ifade edilmişti. Görülen o ki sektör için yeni bir akım başlıyor. Güvenli kazanç sistemlerine yönelen kişiler BLUR öncülüğünde, Airdrop konusunu günden güne benimsiyor.

Aynı zamanda Airdrop’ların yeni lider adayı ARB’den açıklamalar geldi. Yapılan duyuru ile Airdrop tarihi 23 Mart olarak açıklanmıştı. Arbitrum Vakfı’nın yapmış olduğu duyuru yalnızca yatırımcıları değil, ARB eksositemini de harekete geçirdi. Yaptığı sosyal medya paylaşımı ile de büyük etkileşim yaratan ARB ekosistemi, birçok yatırımcının daha şimdiden gönlünü fethetmiş gözüküyor.

ARB ekosistemi göz önüne alındığında çalışma ekibinin büyüklüğü ve gelişim düzeyi, direkt olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor. Son zamanlara damga vuracağı düşünülen ARB Airdrop’u, global borsalardan gelen paylaşımlar ile daha da alevlendi.

Popüler kripto para borsaları MEXC ve Huobi, 23 Mart tarihinde ARB’yi listeleyeceğini duyurdu. Sosyal medya hesaplarından ARB listelemesini yayınlanan kripto borsalarının sayısı hızla artıyor. Sektör için önemli bir yerde bulunan borsaların listeleme duyuruları yapması, kripto yatırımcılarının ARB’ye olan güvenini daha da artırmış halde. Hızla gelişen ARB ekosistemi, Airdrop‘ların yükselişe geçmesininin öncüsü olacak gibi görünüyor.

Bu iki projenin böylesine gelişmeler gösterip, kullanıcılarına “büyük miktarlarda kazanç sağlaması“, Airdrop’lara olan heyecanı katlamış durumda. Sektördeki diğer işlemlere bakıldığında “kolay ve çok eylem gerektirmeden” elde edilen kazanç sistemlerine yönelim günden güne artıyor.

Büyük Fırsatlar Sunan Airdrop’lar, Tehlikeyi Beraberinde Getiriyor!

Küresel finans piyasalarına baktığımızda ortak bir tehlike olan basit ve yüksek kazançlar sağlayan sistemler dikkat çekiyor. Yatırımcıların kolay yoldan para kazanma hevesi onların tuzağa düşmelerindeki en büyük etken olabiliyor. İçgüdüsel olarak beliren bu duygu, finans piyasalarından geçmişten günümüze varlığını her zaman sürdürmüştür.

3b9eaab6 4493 4a0d 97e9 f0efeb2cd353 1

Blockchain Teknolojisine yönelik güvenlik hizmetleri sunan Redefine, yapmış olduğu bir paylaşım ile ARB sevdalılarını korkuya düşürmüş görünüyor. Resmi ARB sitesini taklit edilerek oluşturulan sahte web siteleri, kripto hırsızlarının yeni kaynağı olmuş halde. Büyük kazanç vaatleri sunan “sahte web siteleri”, ARB airdrop’unu bekleyenleri “av olarak gözüne kestirmiş” durumda. Paylaştığı gönderi ile kullanıcıların dikkatli olması konusunda uyarı yapan Redefine, sektörde panik hali yarattı.

Blockchain güvenlik firması Redefine, sosyal medyadan yaptığı bir paylaşım ile resmi Arbitrum web sitesinin taklit edildiğini açıkladı. Piyasanın yükselişini fırsat bilen kripto hırsızlarının hamleleri giderek artıyor. Oluştulan sahte web siteleri, kripto yatırımcılarının cüzdanlarına göz dikmiş halde.

Kripto sektörü üzerinden konuyu ele alırsak, kripto hırsızlarının “yatırımcıları avlamasında” birçok seçenek olduğu görülüyor. Sektörün ticaret kısmı incelendiğinde, yatırımcılara “milyoner edecek vaatler” daima sunulmuştur. Elon Musk‘ın öncüsü olduğu köpekli coinleri örnek verebiliriz. Dogecoin ve SHIB‘in inanılmaz orandaki yükselişleri, kripto yatırımcısının “ağzını sulandırmıştı” deyimi yanlış olmayacaktır. Bu taraftaki yükselişleri gören kişilerden, birçok köpekli shitcoin oluşumu gözlemledik. Fakat bu oluşumların çok büyük bir kısmı batarak, insanların parasını adeta sömürmüştü.

bear market

Güncel sürece dönüp baktığımızda, Airdrop tarafında büyük bir hareketliliğin başladığı gözlemleniyor. Yakın süreçte kullanıcılara sağlamış olduğu kazançlar, Airdropların sektörde daha da öne çıkmasını sağladı. Popülerliği arkasına alan bu durum, beraberinde tehlikeleri de getiriyor. BLUR ve Arbitrum sonrası birçok yeni projenin Airdrop yapacağını duyurması, bunun bir sinyali olabilir.

Kolay ve yüksek kazanç sistemi olarak nitelendirilen Airdrop’lar, daima Blur ve Arbitrum gibi olmayacaktır. Bu alandaki kitlenin günden güne yükseldiğini gören proje sahipleri, kripto hırsızları ve kullanıcılar “gözlerini mutlaka bu tarafa çevirecektir“. Kalabalık bir topluluğun beraberinde getirdiği tehlikeler, sektör için yeni bir “av konusu” yaratıyor. Kripto yatırımcılarının “hızla artan Airdrop” faaliyetlerinde tamamiyle dikkatli olması gerekebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner