Yükleniyor...
Sponsored

Kritik FED Toplantısı: FED Başkanı Jerome Powell Ne Açıklama Yaptı?

Daha önce bildirdiğimiz üzere; piyasaların gözü kulağı ABD Merkez Bankası'nın (FED) toplantısında idi.

kritik fed toplantisi fed baskani jerome powell ne aciklama yapti

Daha önce bildirdiğimiz üzere; piyasaların gözü kulağı ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantısında idi. Bu akşam gerçekleştirilen toplantıda şaşırtıcı olmayan bir karar ile faizlerin sabit tutulması kararlaştırıldı (0-0,25) ve varlık alım programının aynı hızla devam etmesine karar verildi.

Kimler Faiz Oranına Karşı Çıktı?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Toplantıdan çıkan kararlar 2’ye karşı 8 oyla alınırken; faizin değiştirilmemesi kararına karşın Dallas ve Minnepolis eyaletlerinden karşı oy geldi.

Bu tarihi toplantının ardından yapılan açıklamada, ABD ekonomisinin izleyeceği yolun koronavirüs salgınının gelişimine bağlı olacağı vurgulandı ve şu açıklamalar yapıldı:

“Ekonomik aktivite ve istihdam son aylarda toparlandı, ancak yılın başındaki seviyelerin oldukça altında olmaya devam ediyor. ABD ekonomisinin izleyeceği yol, virüsün ne ne şekilde seyredeceğine bağlı. Koronavirüs ekonomi üzerinde hem kısa hem de uzun vadede baskı yapacak.” 

FED’in Covid-19’dan kaynaklanan ekonomik hasarın etkisini en aza indirebilmek için faizleri indirmesi düşünüldüğünde; 15 Mart’tan bu yana aynı seviyede tuttuğu faiz oranını değiştirmesi neredeyse hiç kimse tarafından beklenmiyordu. Federal Açık Piyasa Komitesi, önümüzdeki ABD başkanlık seçimlerinden önceki son toplantısını 16 Eylül Çarşamba (bugün) saat 21:00’de gerçekleştirdi. Fed Başkanı Jerome Powell ise 21:30’da gerçekleştirdiği basın açıklamasında şu açıklamaları yaptı.

FED Başkanı Powell Ne Dedi?

Fed Başkanı Jerome Powell, 21:30’da gerçekleştirdiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini başarmaya güçlü şekilde bağlıyız. FOMC üyeleri politika açıklamasında önemli değişiklikler yaptılar.

Hanehalkı harcamaları düşüşün yüzde 75’ini geri toparladı. Pandemi enflasyon üzerinde ciddi bir etki bıraktı. Ekonomik aktivite ikinci çeyrekte görülen seviyelerden toparlandı. İşletme yatırımlarında iyileşme işaretleri görüyoruz.

Genel olarak ekonomik aktivite pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında olmaya devam ederken; izlenecek yol da belirsiz olmaya devam ediyor.

Pandemiden etkilenen sektörlerde zayıf talep tüketici fiyatlarını aşağı çekti ve enflasyon Fed’in hedefinin altında seyrediyor. Ekonomi için görünüm olağanüstü belirsiz. Ekonomide tam toparlanma, insanlar bir şeyler yapmanın güvenli olduğuna inanana kadar pek muhtemel değil. İzlenecek yol aynı zamanda, hükümetin tüm organlarının alacakları politika kararlarına bağlı olacak.

Enflasyon’da %2 Hedefine 1 Ay İçinde Ulaşamayız

Elimizdeki araçların tamamını kullanma taahhüdümüzü devam ettiriyoruz. Fed enflasyonun bir süre için yüzde 2 hedefinin ılımlı şekilde üzerinde olmasını amaçlıyor. Fed, hedeflerine zarar verecek risklerin gelişmesi halinde para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır. […] Enflasyonda %2 hedefine 1 ay içinde ulaşamayız. Zaman içinde ortalama yüzde 2 olması bizim beklentimiz.

Uygulamaya koyduğumuz acil durum araçları, kriz geride kaldığında tekrar kutularına geri girecekler. Şu ana kadar atılan mali adımlar önemli farklılıklar yarattı. Doğrudan mali desteğe ihtiyaç olabilir ve ekonomik aktivitenin pandemi öncesine dönmesi biraz zaman alabilir. Tam toparlanmayı başarmak için hem parasal hem de mali politika desteğinin devam etmesi gerekebilir.”

Politika yapıcılar Fed’in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmasının biraz zaman almasını bekliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x