Yükleniyor...

Küresel Ekonomi Depresyona Doğru Giderken: Bitcoin 100 Bin Dolar’ı Görebilir

Kripto para analisti Nicholas Merten, Bitcoin'in 100 bin dolara giden uzun vadeli bir gidişatta olduğuna inandığını belirtti.

Bitcoin 10000 Dolar

Kripto para analisti Nicholas Merten, Bitcoin’in 100 bin dolara giden uzun vadeli bir gidişatta olduğuna inandığını belirtti.

Teknik analist Merten, Bitcoin’in yıllar içinde geçirdiği yükseliş ve çöküşlere yorum getirdi. Uzun vadeli logaritmik bir grafiği yorumlayan Merten, olası bir boğa koşusu için zaman değerlendirmesi yaptı. Merten değerlendirmelerinde şunları söyledi:

“Burada kripto para piyasalarında geçirdiğimiz önceki üç net döngüye bakarsak, genel olarak her bir döngüye yaklaşık bir yıllık bir genişleme süreci eklendiğini görebiliriz. Bitcoin’in ilk döngüsü 11-12 ay civarında sürmüştü.

Daha sonra dipten yüksek seviyelere kadar; tıpkı bir önceki döngüde olduğu gibi 24 ay süreli döngü görülmüştü. Üçüncü döngüde ise yine dipten yüksek seviyelere kadar 35 aylık bir dönem görüldü, kabaca yaklaşık üç yıl diyebiliriz.

Tarihin kendini tam olarak tekerrür edeceğinin bir garantisi yoktur. Bu sefer makro ortamda bazı büyük tutarsızlıklar olabilir. Yarılanma faaliyetleri daha farklı gelişebilir. Ancak burada logaritmik büyüme eğrilerine göz atarsak ve önemli düşük seviyeleri ve direnç noktalarını göz önünde bulundurursak, aslında 100 bin doların üstüne kadar gayet güzel bir şekilde gelinebileceği görülebilir.”

Meren, Bitcoin’in 100 bin dolara yükselmesini sağlayabilecek iki temel temel katalizör sunuyor:

“Yarılanma olayının ekonomik sonuçlarının ve devam eden makro ortamın tam anlamıyla korku ortamına dönüştüğünü bile görmedik. Bunlar Bitcoin’i bu değerlendirmeye iten şeylerdir.

Bu durumda 100 bin doların oldukça makul olduğuna canı gönülden inanıyorum. 1 trilyon doları aşan piyasa değeriyle Bitcoin, potansiyel bir depresyon sebebiyle bir ayı piyasasına girdiğimizde; küresel tahvillerden, küresel para birimlerinden, hisse senetlerinden veya emlak piyasalarından kaçan paranın olduğu bir ortamda değerlenecektir.

Buradaki kilit nokta, bu uzun vadeli zaman döngülerine odaklanmak ve sabırlı olmaktır. Bu belki uzun olacak ama eğlenceli bir yolculuk olacaktır.”

Küresel ekonominin geleceği kesin olmaktan uzak olsa da Merten, Bitcoin’in uzun vadede Fed’in ekonomiye artan müdahalelerinden yararlanacağına inandığını söylüyor.

“Ani kararlar alan Fed’in aksine, Bitcoin uzun vadeli bir yol alıyor. Bir işlemi işlemeniz gerekiyorsa Bitcoin bunu yapıyor. Paranızın bir sistemde sabitleneceğini veya satın alma gücünüzün her beş dakikada bir kuralları değiştirmeyecek bir sisteme sabitlendiğini bilmek istiyorsanız, Bitcoin bunu yapıyor… Bitcoin burada açık ara farkla kazanıyor.” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner