Yükleniyor...

Küresel Likidite Artışı, Bitcoin’in Yükselişini Tetikleyebilir

Bu hafta, küresel likidite 88.

küresel likidite artisi

Bu hafta, küresel likidite 88.1 trilyon dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Tarihsel olarak baktığımızda likidite artışı, ABD borsalarının ana itici gücü olmuştur. Hisse senetleri ve Bitcoin (BTC) arasındaki korelasyon değerlendirildiğinde, bu durum BTC’yi olumlu yönde etkileyebilir.

ABD borsaları, ekonomik yavaşlama ve genişleyen salgın korkusuna rağmen özellikle son aylarda artan bir likidite artışı yaşıyor. Ekonomistlere göre, iki faktör borsa mitingini katalize ediyor: likidite ve teşvik.

Bitcoin gibi alternatif varlıklar, küresel piyasalardaki yüksek likiditeden faydalanabilir. ABD borsası yeni kurulan likiditeye tepki vermeye başlarsa, eş zamanlı bir ralli şansı da artar.

Tanınmış Bitcoin yatırımcısı PlanB yaptığı açıklamada, BTC ve S&P 500 yakından ilişkilidir. S&P 500 2x= BTC 416x iddiasında bulundu.

Küresel piyasadaki likidite artışı, finansal koşulların gevşemesine ve riskli varlıklar için artan bir iştahın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Riske maruz varlıklar bu tür piyasa eğilimlerinde yükselme eğilimine girerler.

Geçmişte benzer korelasyon sıklıkla yaşandı. 25 Haziran’da Federal Rezerv dengesi dört ay içinde bir defa daralma yaşadı ve aynı gün ABD borsasında da bir gerileme gerçekleşti. Tek bir günde Dow Jones 25.745 puandan 25.015 puna düşerken, benzer şekilde lider kripto para Bitcoin’de 9.320 dolar seviyesinden 8.850 dolara düştü.

Bitcoin’n fiyatının küresel likidite ile kesin olarak etkilendiğine dair yeterli veri olmamasına rağmen, tarihte gerçekleşen olaylar bir yükselişin yaşanabileceğine işaret ediyor.

Bitcoin (BTC), yazım itibari ile 9.706 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x