Yükleniyor...

Küresel Piyasalar Avrupa Merkez Bankası Toplantısına Odaklandı

Küresel piyasalar, yarın (Perşembe) gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına kilitlendi.

kuresel piyasalar avrupa merkez bankasinin toplantisina odaklandi

Küresel piyasalar, yarın (Perşembe) gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına kilitlendi.

Bilindiği üzere uzum zamandır devam eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve hastalığın tedavisine ilişkin ortaya çıkan haberlerle beraber çeşitli jeopolitik gelişmeler gündemde yerini koruyor. Bununla beraber ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yeni para politikası stratejisi ve ECB’nin yarın yapılacak olan toplantısı, ekonomi dünyasında önemli bir gelişme olarak bekleniyor.

Gelişmeler Merakla Bekleniyor

Küresel piyasalar için bu haftaki büyük olay Avrupa Merkez Bankası’nın yarınki toplantısı. Avronun son aylardaki hızlı yükselişi ECB’de alarm zillerinin çalmasına neden oldu ve politika yapıcılar para biriminin gücünün bloğun ekonomisini durdurmasından ve fiyatları aşağı çekmesinden endişe ediyor. Toplantı sonucunda ECB’nin faizlerde herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor. Fakat tahvil alım programı ve avronun değerlenmesi nedeniyle bazı stratejilerde değişiklik yapılabileceği öngörülüyor.

Ekonomistlere göre şu anda olmasa bile bankanın avronun değer kazanmasından dolayı bundan sonra çeşitli aksiyonlar almaya karar verebileceğini ifade ediyor. ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, avronun değer kazanmasının durdurulamaması durumunda tahvil alım programında artışı gidilebileceğini öngördü.

Brexit Görüşmeleri

Avrupa Birliği ve İngiltere arasındaki müzakereler henüz somut bir ilerleme kaydedemedi. Bu nedenle anlaşmasız Brexit’in tekrardan gündeme gelmesi konusu piyasalar üzerinde baskı yaratıyor. Bu nedenle ECB’nin yarınki toplantı sonucunda vereceği kararlar ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları odakta bulunuyor.

Piyasalar Teknoloji Hisseleri Öncülüğünde Negatif Seyrediyor

New York borsası, dün haftaya teknoloji hisselerinde devam eden satışların artması nedeniyle sert bir düşüşle başladı. AA’dan edinilen bilgilere göre Dow Jones endeksi %2,25, S&P 500 endeksi %2,78 ve Nasdaq endeksi %4,11 oranında değer kaybetti.

Öte yandan Covid-19 tedavisine ilişkin haber akışı ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere çeşitli jeopolitik gelişmeler, gündemdeki yerini koruyor. Analistlerlere göre teknoloji hisselerinin seyri bir süre daha küresel risk üzerinde belirleyici olabilecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner