Anasayfa Ekonomi Küresel Piyasaların Gözü Fed Toplantısında

Küresel Piyasaların Gözü Fed Toplantısında

ABONE OL:google-news

ABD Merkez Bankası (Fed), bugün ve yarın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantıları düzenliyor. Toplantılar kapsamında herhangi bir değişiklik beklenmezken, karar metninde ve sözle yönlendirmede yapılabilecek değişikliklerin piyasalara yansıması durumu var.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Asya Başekonomisti Mickey Levy, Fed’in para politikasına dair herhangi bir değişiklik yapmasını beklemiyor. Levy, FOMC karar metnine “düzenleme stratejisi olarak son yıllardaki düşük enflasyon için yüzde 2’nin üzerinde enflasyonun tercih edilebileceğine” dair bir ifade konulabileceğini aktarıyor. Bununla beraber Levy, Fed’in tahminlerinde 2020 için büyümeyi yukarı yönlü güncelleyebileceğini, işsizlik verisini ise aşağı yönlü olarak revize edebileceğini dile getirdi. Son toplantı tutanakları ve konuşmalar, FOMC’nin bir dizi olası takvim ve sonuca dayalı ileriye dönük yönlendirmeyi düşündüğünü açıkça ortaya koymuştur. En olası sonuç, Fed’in maksimum istihdamı oran artışlarına yol açacak bir kısıtlama olarak görmekten uzaklaşmasını resmileştirecek olmasıdır.

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey ise 4. çeyrekte bazı dalgalanmaların bir araya gelebileceğini, bunun da ekonomik iyileşmeyi bozabileceğini dile getirdi. Marey’in dalgalanmaları oluşturabilecek gelişmeleri ise şu şekilde:

  • Kovid-19’da ikinci dalga beklentisi
  • Tartışmaya açık seçimler
  • Sivil kargaşalar
  • Çin ile yaşanan gerilim

Marey’e göre bunların hepsi bir araya gelerek “zehirli bir kokteyl” oluşturabilir.

Koronavirüs Aşısı ve Piyasalar

Bloomberg HT’ye görealtın fiyatları, Fed’in bu hafta düzenleyeceği politika görünümüne ilişkin işaretlerin gelebileceği kritik toplantısı öncesi yükselişe geçti.

Bununla beraber piyasalar gözünü koronavirüs aşısı konusundaki son gelişmelere çevirmiş durumda. Ülkeler ve firmalar arka arkaya aşı açıklamaları yaparken, yatırımcılar bu durumu sıkı bir biçimde takip ediyor.

Bununla beraber FOMC toplantısı sonrasında politika yapıcılarının önemli bir konuda değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Piyasalar için önemli olan husus gösterge faizin sıfır seviyesi yakınında daha ne kadar kalacağı konusundaki mevcut yönlendirmesinde bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceği. Bu konuda güncelleme beklenmiyor. Ancak böyle bir değişikliğin yakında olabileceği ifade ediliyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

957BeğenenlerBeğen
723TakipçilerTakip Et
23,530TakipçilerTakip Et
870AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar