Yükleniyor...

Kurucusu Ölen Kripto Para Borsası QuadrigaCX’e Soruşturma Açıldı

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Kanada’nın en büyük kripto para borsası QuadrigaCX’e soruşturma açtı.

Kripto Para Borsası QuadrigaCX

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Kanada’nın en büyük kripto para borsası QuadrigaCX’e soruşturma açtı. Komisyonu’nun Reuters’e verdiği demeçte, yatırımcılara potansiyel zarar verildiğinde konunun incelediğini ve zaten borsa ile temas halinde oldukları bilgisi paylaşıldı. OSC sözcüsü Kristen Rose’un bunun ne anlama geldiğini belirtmese de borsaya resmen soruşturma açıldığı bildirildi.

Borsanın 198,4 Milyon Dolar Borcu Bulunuyor

Haber, British Columbia Menkul Kıymetler Komisyonu’nun QuadrigaCX’i düzenlemediğini açıklamasından sonra geldi. Söz konusu soruşturma, Aralık ayında QuadrigaCX’in kurucusu Gerald Cotten’in ölümünden sonra 145 milyon dolar tutarındaki borsa fonunun kaybedilmesinden sonra açıldı. Quadriga, varlıklarının çoğunu tuttuğu soğuk cüzdanlarına erişemedi, çünkü Cotten cüzdanlara erişimi olan tek kişiydi. Soğuk cüzdanlar, internete bağlı olmayan ve varlıkların saldırıya uğramasını önleyen bir depolama sistemidir. Borsanın nakit olarak sadece 375 bin dolarının bulunduğu ve kullanıcılarına 198,4 milyon dolar borcunun bulunduğu belirtiliyor.

Kripto para topluluğu Cotten’in ölümüne şüpheyle yaklaşırken, eşi Jennifer Robertson’ın tek mirasçısı olduğu bildirildi. Jennifer, Robertson’un hiçbir şifresine veya kurtarma anahtarını bilmediğini söylerken, aramasına rağmen hiçbir yerde cüzdan şifrelerine ulaşamadığını dile getirmişti. Geçtiğimiz yıl Kanada İmparatorluk Ticaret Bankası (CIBC), Quadriga’nın ödeme işleyicisi Costodian Inc. ve sahibi Jose Reyes’e ait toplam 21.6 milyon dolar bulunan beş hesabı dondurmuştu. Banka, fonların sahiplerini belirleyemediği için hesapları dondurduğunu açıklamıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x