Yükleniyor...

Kurucusu ve CEO’su Türk Kökenli Olan Bitcoin Borsasına El Konuldu

Kurucusu ve CEO'su Türk kökenli olan Kanada merkezli Einstein borsasına el konuldu.

Kurucusu ve CEOsu Türk Kökenli Olan Bitcoin Borsasına El Konuldu

Kurucusu ve CEO’su Türk kökenli olan Kanada merkezli Einstein borsasına el konuldu. Borsaya British Columbia Menkul Kıymetler Komisyonu (BCSC) tarafından el konulurken, düzenleyici tarafından yapılan açıklamada platformun 31 Ekim’de 60-90 gün içinde faaliyetlerini sonlandırmayı planladığını ve bunun öncesinde düzenleyicinin kontrolüne geçtiği belirtiliyor.

Açılan davaya göre borsanın müşterilerine 12.4 milyon dolar borcu bulunuyor. Gelen iddialar arasında borsanın müşterilerine ait 11 milyon dolar değerindeki kripto parayı ve 5 milyon dolar değerindeki nakit parayı kendi işlemleri için kullandığı yer alıyor.

BCSC, borsadaki varlıklarına erişemeyen müşterilerden gelen şikayetler aldıklarını belirtirken, bir borsa avukatının kendilerine 31 Ekim’de müşterilere gelecek aylarda borsanın kâr edemediği için kapanacağını belirttiğini aktardı.

British Columbia Yüksek Mahkemesi, düzenleyici BCSC’nin kararını onayladı ve bir muhasebe firması olan Grant Thornton’un mali denetmen olarak şirkete atanmasını ve borsaya el konulmasını sağladı. Mahkeme emrine göre gerekmesi durumunda Grant Thornton Einstein’ın ofislerinin herhangi birine zorla girme iznine dahi sahip. Bu madde kapsamında firma 1 Kasım’da borsanın ofislerine girdi ve işlemleri güvence altına aldı.

Einstein isimli Bitcoin borsasının kurucuları arasında Türk kökenli Michael Göktürk yer alıyor. Yetkililer Michael Göktürk ve diğer borsa yöneticilerine ulaşılamadığını da belirtiyor. Einstein’ın web sitesi 21:00 UTC’den bu yana kullanılamıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x