Yükleniyor...

Kurumsalların Adımları: Kriptodaki İzler

Kurumsallar, kripto para piyasasının akıbetinde alım ve satımlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

kurumsal bitcoin

Kurumsallar, kripto para piyasasının akıbetinde alım ve satımlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Kripto paraların benimsenmesi ve günden güne yaygınlaşması, küresel çapta ilginin sektöre yönelmesini sağladı. Birçok ülke kripto sektörüne yakınlaşırken, kurumsalların adımları da dikkat çeken bir hale geldi. S&P Global verilerine bakıldığında, 2018 yılından bu yana kurumsalların kriptoya yatırımı 30 milyar dolara ulaşmış durumda.

FTX’in iflas ettiği dönemden önce, yüz milyonlarca dolarlık kurumsal yatırımları sektörde mevcuttu. Ancak son dönemlerde, kurumsalların kriptoya yaklaşımı temkinli görünüyor.

Kurumsalların Yaklaşımları ve FTX

Kripto para birimlerinin artan popülaritesi, kurumsal isimleri veya kuruluşları bu alana çekmeyi başardı. Özellikle FTX’in iflas ettiği dönemden önce, binlerce kurumsal isim sektöre yönelmiş durumdaydı. Terra ve FTX krizleri, kurumsalları ürkütse de bu sektörden vazgeçirmedi.

Tesla ve Bitcoin

FTX’ten önceki döneme bakıldığında, Tesla gibi dev şirketlerin Bitcoin alımı yaptığı görülüyor. Özellikle 2021 yılında Tesla, yaklaşık 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’i elinde bulunduruyordu. Tesla CEO’su Elon Musk, her konuşmasında istisnasız kripto para birimlerine değiniyor ve Dogecoin üzerindeki maksimalistliğini sürdürüyordu. Bir kurumsalın Bitcoin’i bu denli sahiplenmesi ve bir memecoin’i tanıtması, kriptonun gelişmesine oldukça büyük bir katkı sağladı.

tesla bitcoin 1

Tesla, Terra krizinin patlak vermesinden sonra tavrını değiştirdi ve elindeki Bitcoin’leri satmayı kurguladı. 11 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşen Terra krizinde, kripto para piyasası 45 milyar dolara yakın bir para kaybıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu olayın hemen ardından ikinci çeyrek raporunu açıklayan Tesla, 936 milyon karşılığında elindeki Bitcoin’lerin dörtte üçünü sattığını duyurdu. Büyük bir satış gerçekleştiren şirket, kurumsalların çekildiğinin göstergesi oldu. Bu yılın ilk çeyreğine bakıldığında Tesla, yaklaşık 184 milyon dolarlık Bitcoin tutuyor.

Cathie Wood ve Coinbase

Ark Invest‘in kurucusu Cathie Wood, neredeyse her dönemde kriptoya sıcak yaklaşmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Wood, Bitcoin maksimalistliğini sürdürüyor ve kriptonun gelecekte daha iyi yerlere geleceğini düşünüyor. Wood’un bu düşüncesi, fikir üzerinde kalmıyor. Ark Invest’in kurucusu, özellikle Coinbase hisseleri üzerinde yaptığı satın alımlar ile gündemden düşmüyor.

cathie wood 1

Birçok krizi çalkantılı bir şekilde geçiren kripto piyasası, Cathie Wood’un gözünü korkutamıyor. Wood, Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda 1 milyon dolarlık bir seviyeye ulaşacağından emin.

Wood’un bu yaklaşımı, Ark Invest açısından da önemli bir rol oynuyor. Çünkü Ark Invest, düzenli olarak Bitcoin ETF’leriyle ilgileniyor.

Cathie Wood, popüler kripto borsası Coinbase üzerinden yaptığı hisse alımlarıyla bu sektöre olan inancını ön plana çıkarıyor. Wood, bu yılın başından beri yaklaşık 20 milyon dolarlık Coinbase hissesi satın aldı. Arada satışlar da yapan Wood, genel yönelimini satın almak ve tutmak olarak sergiliyor.

MicroStrategy ve Bitcoin

Michael Saylor’un teknoloji şirketi MicroStrategy, Bitcoin tarafında yaptığı satın alımlar ile adından oldukça fazla söz ettirdi. Uzun bir süredir Bitcoin’e yakın duran şirket, güçlü satın alımlar ile en çok BTC tutan kurumsallardan birisi konumunda.

microstrategy

Saylor’un Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ve beraberinde gelişen FOMO, 2021 yılında oldukça fazlaydı. Ancak FTX krizinin başlamasıyla birlikte, MicroStrategy’nin tavrı da değişmeye başladı. Şirket, yaptığı satın alımları daha az ve daha yavaş bir hale getirdi. Tüm bunlara rağmen şirket, Bitcoin almaktan vazgeçmiyor.

Saylor, kriptonun daima ileriye gideceğini düşünüyor. Maksimalistliğini sürdüren Saylor’un şirketi MicroStrategy, 140 bin BTC tutuyor. Bu BTC’lerin değeri yaklaşık 4 milyar dolara tekabül ediyor.

Robinhood ve Kripto

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Robinhood, teknoloji ve kripto alanındaki çalışmalarıyla popülerlik kazanmış bir kurumsal şirket olarak öne çıkıyor. Robinhood, özellikle kripto tarafındaki ilerleyişiyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

robinhood

Robinhood, dijital varlıklar ve kripto konusunda sunduğu hizmetler ile binlerce yatırımcıyı bünyesine çekmeyi başardı. Ayrıca şirket, kripto yatırımlarıyla da ön plana çıkıyor.

Bu yılın ilk çeyrek raporunu açıklayan Robinhood, kripto alanındaki gelirlerinde yüzde 30‘a yakın bir düşüş kaydetmişti. Şirket, 54 milyon dolarlık önceki kazancını bu çeyrekte 38 milyon dolara düşürdü. Ancak Robinhood, 2023’ün ilk çeyreğinde 441 milyon dolara yakın bir gelir elde etti. Bu gelirde kriptonun rolü oldukça fazla.

Bu isimler dışında birçok küçük boyutta kurumsal yatırımcı da kriptoya ağırlık veriyor. Son beş yılda 30 milyar dolara yakın bir yatırımda bulunan kurumsallar, FTX olayından sonra çekilmeye başladı. Ancak 2023 yılı, kurumsalların tekrar kriptoya yönelebileceğinin sinyallerini veriyor.

Özellikle MicroStrategy, son aylarda çok sık Bitcoin almaya başladı. Diğer taraftan birçok kurumsal şirket de ETF’ler aracılığıyla kriptoya dahil oluyor. FTX’ten önceki dönemde, yukarıda yer alan kurumsalların ve daha fazlasının kripto konusunda iştahlı olduğu söylenebilir. Daha çok dahil olmaya çalışan kurumsallar, kriptodaki düzenleyici eksiklikler ve büyük krizlerden etkilenmiş gibi görünüyor. Bu durum yavaş yavaş kırılmaya başlansa da henüz FTX öncesindeki gibi bir kurumsal ilginin olmadığı da bir gerçek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner