Yükleniyor...

Kuzey Kore’nin 571 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çaldığı Tespit Edildi!

Asya merkezli finans gazetesi Nikkei Asian Review, ABD Güvenlik Konseyi raporunu gündeme taşıdı.

Kuzey Kore Kripto Para Hırsızlığı

Asya merkezli finans gazetesi Nikkei Asian Review, ABD Güvenlik Konseyi raporunu gündeme taşıdı. Raporda, Kuzey Kore’nin hack saldırıları düzenleyerek fiat ve kripto para birimleri olarak 670 milyon dolar çaldığı bildiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir uzmanlar heyeti tarafından hazırlanan rapor, Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore yaptırım komitesine yıllık raporu öncesinde sunuldu. Nikkei tarafından elde edilen belgelere göre, bilgisayar korsanları denizaşırı finans kurumlarına 2015’ten 2018’e kadar saldırdı ve izlerini örtmek için Blockchain’i kullandılar.

Raporda, saldırının iddialara göre ülkenin hükümet politikasının bir parçasını oluşturan Kuzey Kore ordusunda uzman bir birlik tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor. Uzmanlar, Güney Koreli bir e-ticaret sitesi olan Interpark’ı Kuzey Kore’nin hack’lediğini ve çaldıkları veriler karşılığında 2.7 milyon dolar aldıklarını belirtiyorlar.

Nikkei’ye göre, uzmanlar, kripto para birimlerinin Kuzey Kore’ye ekonomik yaptırımları atlatmalarına ve döviz almalarına yardımcı olduğu sonucuna vardılar. Raporun yazarları, ABD üyesi ülkelerin gelecekte bu tip bir hack saldırısını önlemek için Kuzey Kore saldırıları ile ilgili diğer hükümetlerle olası bilgileri paylaşmalarını tavsiye etti.

Nikkei ayrıca, Blockchain’in daha önce Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları atlatmak için Hong Kong merkezli bir startup olan Marine Chain tarafından kullanıldığını iddia ediyor. Haber sitesi, Blockchain üzerinden ticareti yapan şirketin Kuzey Kore hükümetine kripto para sağladığından şüpheleniyorlar. Startup’ın Eylül 2018’de faaliyetlerine son verdiği gelen bilgiler arasında.

2018 yılında yapılan bir başka çalışmada, Kuzey Kore tarafından finanse edildiği bildirilen “Lazarus” hacker grubunun 2017’nin başından beri kripto para birimi borsalarından 571 milyon dolar çaldığını ortaya koyuluyordu. Analiz edilen on dört ayrı borsa ihlali arasından beşinin Lazarus’un işi olduğu belirtiliyor.

Son olarak raporda, İran ve Venezuella gibi birçok ülkenin kripto para birimlerini ekonomik yaptırımları aşmanın etkili bir yolu olarak gördüğü bilgisine yer veriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x