Yükleniyor...

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Ölürse Bitcoin (BTC) Çöker Mi?

2020 sürprizlerle dolu bir yıl olmaya devam ediyor.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Ölürse Bitcoin BTC Çöker Mi

2020 sürprizlerle dolu bir yıl olmaya devam ediyor. Henüz Nisan ayındayız ama 2020’de geçen bu kısa süre bir ömür boyu anlatılacak hikayeleri şimdiden oluşturdu. Bitcoin fiyatı birden %50 düştü, koronavirüs salgını patlak verdi, durgunluk korkuları arttıkça petrolün fiyatı eksilere düştü ve yeni gelen raporlara göre Kuzey Kore liderinin sağlık durumu kötüye gidiyor.

Kuzey Kore liderinin kesin durumu net değil, ancak istihbarat ajanslarındaki kaynaklara atıfta bulunan raporların çoğu, Kim’in iki hafta boyunca kamuoyunda görülmediği gerçeği ile desteklendiğini doğruladı.

Bir Japon medyası Kuzey Kore liderini “bitkisel yaşamda” olduğunu söyledi. Hong Kong televizyonları ise Kim Jong’un durumunun kötü olduğundan kesinlikle emin olduklarını söyledi.

Kim Jong’un Kuzey Kore’yi yönetememesinin küresel sonuçları açık değil, ancak bazıları bu gelişmenin Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası üzerindeki etkisine dair spekülasyonlar yapmaya başladılar.

Kuzey Kore’nin Bitcoin’deki (BTC) Rolü

Kuzey Kore’nin teknolojiye erişiminin kapsamı açık değil, ama kesin olan bir şey var: Keşiş ülkesi, Bitcoin, kripto varlıkları ve Blockchain teknolojisinin hayranı. Ülke, bir dizi Blockchain etkinliği düzenlemiş ve kripto paralara hayranlığını açıkça sergilemiştir. Bununla birlikte, Kuzey Kore’nin kripto paraya olan ilgisi daha derinlere iniyor.

ABD Güvenlik Konseyinden alınan bilgilere göre Kuzey Kore, 670 milyon dolarlık kripto parayı hack yoluyla ele geçirmiş durumda. Daha sonra bu rakamın 2 Milyar dolar olduğu ortaya çıktı. Kripto para endüstrisinin 2018 ve 2019’daki karşılaştığı en büyük hack olaylarının arkasında Kuzey Koreli hacker grubu “Lazarus”un olduğu siber güvenlik firmaları tarafından onaylandı.

Bitcoin’de Bir Tasfiye Gözükmüyor

Kuzey Kore’nin Bitcoin endüstrisindeki iddia edilen etkisini gören birçok kişi, Kim Jong’un ölmesinin kripto için ne anlama gelebileceği konusunda spekülasyonlar oluşturdu. Spekülasyonlardan en çok dikkat çekeni ise fenomen bir Twitter kullanıcısı olan Russian Market’tan geldi. İddiaya göre, Kim Jong’un ölmesi durumunda “Bitcoin’de büyük bir tasfiyenin tetiklenebileceğini” öne sürdü.

https://twitter.com/russian_market/status/1254116368363982849

Ancak, kripto endüstrisindeki birçok kişi, bunun herhangi bir anlam ifade etmeyen temelsiz bir  spekülasyon olduğunu açıkça belirtti. Fakat, kripto alanını yakından takip eden ekonomist Alex Krüger, Kuzey Kore’nin çok sayıda uranyum ve balığa sahip olduğu için bu pazarlarda da büyük tasfiyeler olacağını açıkça belirtti.

Kim Jong ölürse yerine kız kardeşi Kim Yo Jong’un geçeceği söyleniyor. Raporlara göre Kim Yo Jong, zaten erkek kardeşinin politikalarını belirleyen kişi olarak gösteriliyor. Bu nedenle lider değişse de politikalarının aynı kalacağı düşünülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner