Yükleniyor...

Litecoin’in (LTC) Hasrate’i Yüzde 70 Düştü!

Bitcoin'in (BTC) yanı sıra en popüler kripto para birimlerinden biri olan Litecoin'in (LTC) hashrate'inde ciddi bir çöküş yaşandı ve neredeyse 2017 yılındaki seviyelere geri döndü.

Litecoinin LTC Hasratei Yüzde 70 Düştü

Bitcoin’in (BTC) yanı sıra en popüler kripto para birimlerinden biri olan Litecoin’in (LTC) hashrate’inde ciddi bir çöküş yaşandı ve neredeyse 2017 yılındaki seviyelere geri döndü. Düşüş bu yılki blok ödülleri yarılanma etkinliğinden birkaç ay sonra başladı. Hashrate’in düşmeye devam etmesi Litecoin (LTC) ağının tehlike altında olup olmadığı tartışmalarını beraberinde getirebilir.

Litecoin’in (LTC) hashrate’i son altı ayda şiddetli bir şekilde düştü. Tüm zamanların en yüksek seviyesi 523 TH/s ile Temmuz 2019’da görüldü. O zamandan beri sürekli olarak düşen hashrate, birkaç gün önce 149 TH/s ile 2019’un en düşük seviyesini gördü.

Litecoin Hashrate

Hashrate, kripto para birimlerinin önemli bir parçasıdır ve her saniyede ağ üzerinde hesaplanan hash miktarını gösterir. Daha fazla sayıda madencinin Litecoin (LTC) madenciliği yapması saniyede daha fazla hash hesaplamasının yapılması anlamına geldiği için hashrate’in artması güvenlik seviyesinin artması anlamına gelmektedir. Genel olarak hashrate’in düşmesi daha az sayıda madencinin düşük kardan dolayı Litecoin (LTC) madenciliği yapmaması anlamına geliyor.

Hashrate, ağın güvenliği ve güvencesi ile güçlü bir şekilde ilişkili. Düşük olduğunda bu genellikle yüzde 51 saldırısına karşı savunmasız olunduğu anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, böyle bir saldırı ile hashrate’in kontrolü ele geçirilirse, ağda bozulma meydana gelebilir. Saldırının doğru bir şekilde yapılması durumunda işlemlerin onaylanması önlenebilir, madencilerin faaliyetleri engellenebilir, işlemler tersine çevrilebilir ve çifte harcama yapılabilir. Ocak 2019’da Ethereum Classic’in ağına yüzde 51 saldırı düzenlenmiş ve Coinbase’den 54.200 ETC transfer edilmişti.

Litecoin’in Hashrate’nin Düşüşünün Ardından ne Olabilir?

Düşen hashrate’in en makul açıklaması olarak ağdaki madenci sayısının azalması gösterilebilir. Ağustos ayının ortalarında Litecoin blok ödülünde yarılanma gerçekleşmiş ve madencilerin blok başına aldıkları ödül 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düşmüştü.

Madencilerin buldukları blok başına ödülün yarı yarıya azalması sonrası madenciler Litecoin ağından çekiliyor gibi görünmüyordu, ancak düşen hashrate bunun artık böyle olmadığını gösteriyor. Bitcoin de benzer şekilde önceden programlanmış blok ödülü yarılanması mekanizmasına sahip. Bitcoin ağındaki üçüncü yarılanma Mayıs 2020’de gerçekleşecek ve bu nedenle Bitcoin ağı birçok madenci için şu anda son derece çekici görünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x