Yükleniyor...

Litecoin (LTC) Kurucusu Charlie Lee: DeFi’ye İnanmıyorum

Kelime anlamı olarak merkeziyetsiz finans anlamına gelen DeFi'nin amacı, herkese açık ve bir merkezi otoriteye bağlı olmayan finans sistemi oluşturmak.

Litecoin LTC Kurucusu Charlie Lee

Kelime anlamı olarak merkeziyetsiz finans anlamına gelen DeFi’nin amacı, herkese açık ve bir merkezi otoriteye bağlı olmayan finans sistemi oluşturmak. Bu sayede insanlar paralarını belli bir otoritenin kontrolü altında değil, tamamen kendi kontrolleri altında yönetme fırsatı bulacaklar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bunula birlikte Litecoin (LTC) kurucusu Charlie Lee, paranın ve finansın tamamen merkeziyetsiz bir halde olmasını mümkün görmüyor. Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri, güvenli ve hızlı bir şekilde işlem yapmak amacı ile oluşturulurken, özellikle son 1-2 yılda akıllı sözleşme platformları ile başlayan kredi ve borçlanma yolu ile kripto para sahibi olma algısı mevcut finans sistemine daha da yakınlaştı.

DeFi aslında merkeziyetsiz bir şekilde, borç alma, borç verme, takas ve ödeme yöntemlerini içermeyi planlayan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Lee’ye göre pratikte bu sistem işe yaramayacak. Ona göre gerçekten merkeziyetsiz bir finans sistemi karışıklığa ve istismara açık olacak.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri merkezi olmayan para fikri ile doğdu. Geliştiriciler, kripto para birimlerinin gizlilik ve erişim kolaylığı üzerine her geçen gün çalışmalara hız veriliyor ve teknolojilerini geliştirip günlük hayata daha fazla adapte olmak için ellerinden geleni yapıyor. Lee’ye göre ise kripto para birimlerinin kuruluş amacı ne olursa olsun en azından bu sistemler yarı merkeziyetli bir hale dönüşecek ve kullanıcılar yine büyük kurumlara güvenmeye devam edecekler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x