Yükleniyor...

Lübnanlı Ünlü Yazar: Acil Durumlarda Kripto Para Kullanın

Gelişmiş ülkeler COVID-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele etmek için hükümet teşvik paketlerini birbiri ardına açıklarken, bazı hükümetler ise böyle önlemler almamaktadır.

nassim taleb

Gelişmiş ülkeler COVID-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele etmek için hükümet teşvik paketlerini birbiri ardına açıklarken, bazı hükümetler ise böyle önlemler almamaktadır.

Acil Durumlarda Kripto Para Kullanın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Antikırılganlık kavramının yaratıcısı ve ‘Siyah Kuğu/ Olasılıksız Görünenin Etkisi’ kitabının yazarı Nassim Nicholas Taleb, sınır ötesi para havaleleri için bir araç olarak kripto para birimlerinin önemini bir kez daha vurguladı. Bu açıklamasını özellikle de Lübnan merkez bankası Banque Du Liban’ın (BDL) radikal bir karar vermesinden sonra dile getirdi.

Beyrut merkezli bir yönetim şirketi olan Kafalat SAL’ın Mali İşler Müdürü Pierre Madani’ye göre BDL, Lübnan Lirası (LBP) hiperinflasyonu ve ulusal düzeyde kredi kaybı karşısında ‘sert para’ya el koymaya başladı. Sonuç olarak, kurumların az ya da çok istikrarlı yabancı para birimleri yerine sadece ‘değersiz’ LBP alabilecekleri belirtiliyor.

Lübnan için Bitcoin (BTC)

Taleb, Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin önde gelen savunucularından biridir. Taleb gelişmekte olan ülkelerde dijital varlıkların, klasik havale ve borsa araçlarının yerini alabileceğine inanıyor. Taleb, altı ay önce Lübnan’daki bankalar kapandığında ‘yasal dolandırıcılık’ yapıldığını belirtiyor.

Ayrıca yazar, Bitcoin (BTC) ve büyük kripto para birimlerinin otoriter doğasını ve ‘kaderlerine karar verebilecek hiçbir otoritesi’ olmadığını vurgulayarak buna şapka çıkarmak gerektiğini belirtti.