Yükleniyor...

Madenciler Üçüncü Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması için Hazır mı?

Üçüncü Bitcoin (BTC) blok ödülü yarılanmasına yaklaşık iki ay kaldı ve bu yarılanmadan en çok etkilenecek olan grup madenciler.

Bitcoin Yarılanma

Üçüncü Bitcoin (BTC) blok ödülü yarılanmasına yaklaşık iki ay kaldı ve bu yarılanmadan en çok etkilenecek olan grup madenciler. Çünkü şu anda 12.5 BTC olan blok ödülü yarılanma sonrasında 6.25 BTC’e düşecek ve madencilerin maliyetleri artmış olacak.

Yarılanma gerçekleştiğinde Bitcoin’in fiyatı madencilerin istediği seviyeye gelmemesi durumuna birçok madenci üretimi durdurma yoluna giderken, dikkatli bir planlama ile madencilik faaliyetlerine devam etmek mümkün. Öncelikle madencilikte karlılığınızı arttıracağınız faktörleri iyi bilmek, buna göre planlama yapmak gerekiyor.

Hashrate

Hashrate, ağın sağlığı ve güvenilirliği için önemli bir göstergedir ve Bitcoin madenciliğine olan talebi gösteren ağın toplam hesaplama gücünü göstermektedir. Hashrate tam olarak ölçülemese de, Bitcoin’in mevcut zorluklarına ve blok onaylama süesine göre tahmin edilebilir.

Bitcoin madenciliği kolay bir şey değildir ve ağa daha fazla madencinin katılması nedeniyle süreç daha da zorlaşmaktadır. Bir bloğun madenciliğinin zorluğu toplam hashrate ve dolayısıyla rekabet ile ilişkilidir. Ne kadar çok insan bir blok çıkarmaya çalışırsa bunu yapmak o kadar zor olur.

Madenciler, verimli ve her zaman çalışan yüksek güçlü, uygulamaya özgü entegre devreler kullanarak şanslarını artırma peşindedirler. Madencilikte nihai hedef blok çıkarmaktır. Madenciler ayrıca çıkarılan blok başına oluşan kârın havuzun diğer üyeleriyle paylaşıldığı bir madencilik havuzuna katılarak kazançlarını artırabilirler.

Yarılanmanın madencilik zorluğu üzerinde büyük bir etkisi olması beklenmemektedir. Kâr edemedikleri için cihazlarını kapatarak ağı terkeden madencilerin ardından otomatik olarak ayarlama yapılacaktır. Bunun sonucunda madenciliğe devam eden madencilerin daha kârlı madencilik yapma fırsatı bulabilirler.

Elektrik Tüketimi

Madencilik cihazlarını yüksek seviyelerde elektrik tükettiğinden dolayı madencilerin en büyük giderlerini elektrik faturaları oluşturmaktadır. Madenciler bir bloğu çıkarmak için yoğun güç tüketmekte bunun sonucunda da harcanan elektrik miktarı artmaktadır. Eğer kullanılan elektrik kazançtan yüksek olursa bu durumda zararda olacaklardır.

Bunun önüne geçmek için madencilerin birçoğu tarafından tercih edilen Antminer S9 gibi yüksek elektrik tüketen cihazlar yerine Antminer S17 gibi daha verimli cihazlar tercih edilmelidir.

Elektrik Maliyeti

Elektrik maliyetinin karlılık üzerinde büyük etkisi olduğundan dolayı madenciler ya elektriğe daha az ödeme yapacakları yerlerde madenciliğe devam etmeli ya da yenilenebilir enerji gibi yöntemleri tercih etmelidirler. Dünya çapında bazı bölgeler madencilik merkezi olarak kabul edilmekte ve bu merkezler yüksek elektrik düşük maliyet prensibi ile hizmet sunmaktadır.

Blok Ödülü

Yarılanma sonrası blok başına 12.5 BTC olan ödül 6.25 BTC’ye düşecek. Doğal olarak da tüm madencilerin gelirleri yarı yarıya düşmüş olacak. Bunun telafi etmenin tek yolu madencilik gücünü arttırmak ve işletme maliyetlerini azaltmaktan geçiyor.

BTC/USD Paritesi

Geçmişte yarılanmalar Bitcoin fiyatını hep olumlu yönde etkiledi. Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanma sonrası da hem yatırımcıların hem madencilerin beklentisi Bitcoin’in fiyatının sıçrama yapacağı yönünde. Bitcoin’in fiyatının sıçrama yapana kadar piyasada tutunabilen madenciler daha sonrası için yüksek gelirler elde edebilecekler demek yanlış olmayacaktır.

Eğer madencilik yapıyor ya da madenciliğe başlamak gibi bir düşünceniz var ise tüm bu faktörleri dikkate almanız, hesabınızı iyi yapmanız gerekmektedir. Özellikle bir hevesle başlanılan madencilik büyük kayıplara neden olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner