Yükleniyor...

Madencilik Zorluğu Beklenmeyen Bir Düşüş Yaşadı

Bitcoin ağında yer alan madencilerin sayısı ve hash rate’e göre kendisini sistematik bir biçimde ayarlayan madencilik zorluğu, düşüşe geçti.

madencilik zorluğu

Bitcoin ağında yer alan madencilerin sayısı ve hash rate’e göre kendisini sistematik bir biçimde ayarlayan madencilik zorluğu, düşüşe geçti. 8 Kasım’da ciddi bir düşüş yaşayan zorluk, 2018 yılından bu zamana görülmeyen bir seviyeye doğru iniyor. Girişimci ve kripto para birimi yorumcusu Alistair Milne‘nin pazartesi günü belirttiği gibi, ağın en son yeniden düzenlenmesinden sonra zorluk yüzde 7 oranında düştü. Milne, madencilik maliyetinin ortalama olarak 8 bin dolara düştüğünü de vurguladı.

Madencilik Zorluğu

Madencilik zorluğu, madencilerin Bitcoin ağındaki işlemleri doğrulamak için gerekli denklemleri çözme çabaları anlamına geliyor. Daha yüksek bir zorluk blok ödülleri için rekabetin daha yüksek olduğunu, düşüşlerin daha fazla katılımı teşvik ettiğini gösterir. Mekanizma, Bitcoin için kendi kendini sabitleyen bir cihaz olarak işlev görür ve fiyat veya ağ etkinliği önemli ölçüde düştüğünde bile ağ güvenliğinin yeterli olmasını sağlar.

Madencilik zorluğu

Bitcoin madenciliğinin zorluk grafiğine bakıldığı zaman, 8 Kasım’da yaşanan son düşüşe kadar zorluğun kademeleri olarak hep yükseldiğini görüyoruz.  Ekim ayının sonlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 13,7 trilyona ulaştı ve şimdi 12,7 trilyona düştü.

Cointelegraph’ın da bildirdiği gibi, madencilik şirketleri genel olarak sektörün gelecekteki karlılığı konusunda çekingen olmaya devam etmektedir. Bir diğer önemli oyuncu olan Canaan Creative’in bu ay 400 milyon dolarlık ilk halka arz veya halka arzdan geçeceği bildiriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x