Yükleniyor...

Mahfi Eğilmez: “Bir Süre Sonra Faizi Tekrar Artırmak Zorunda Kalabiliriz”

Daha önce bildirdiğimiz üzere bugün (24 Eylül 2020) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün yaptığı toplantı sonucunda uzun zamandır beklenen kararı açıklayarak beklentilerin aksine faiz artırımına gidileceğini duyurdu.

Mahfi eğilmez

Daha önce bildirdiğimiz üzere bugün (24 Eylül 2020) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün yaptığı toplantı sonucunda uzun zamandır beklenen kararı açıklayarak beklentilerin aksine faiz artırımına gidileceğini duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı ve 8.25 olan politika faizini 200 baz puan artırarak 10.25’e yükseltti. Böylece iki yılın ardından ilk kez faiz artırımına gidildiği kamuoyuna duyuruldu. TCMB konu ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir.”

TCMB tarafından açıklanan karar sonrası dolar ve euro’nun TL pariteleri bazında 15’er kuruşluk sert geri çekilmeler görüldü. Dolar/TL 7.71’den 7.57’ye, euro/TL ise 8.95 üzerinden 8.83’e kadar çekildi.

Türkiye’nin önde gelen iktisatçılarından Mahfi Eğilmez de bu konuya açıklama getirdi ve Twitter hesabından görüşlerini paylaştı:

“TCMB faizi 200 baz puan artırdı.
(1) TCMB faizi bir önceki toplantıda artırsaydı kur bu kadar yükselmemiş, rezervler de harcanmamış olurdu.
(2) Faizi artırarak kazanılan sürede yapısal reformlara başlamazsak bir süre sonra faizi tekrar artırmak zorunda kalırız.”

Mahfi Eğilmez açıklamalarına şöyle devam etti:

” TCMB’nin yeni faiz oranları (%):

Politika faizi (haftalık repo ihale faizi) 10,25

Gecelik borç verme faizi: 11,75

Geç Likidite Penceresi fonlama faizi: 13,25

Bu durumda TCMB Ortalama Fonlama Maliyeti (ortalama faizi) % 10,25 ile % 13,25 arasında oluşacak demektir.”

Haberin yazımı itibariyle dolar/TL 7.64, euro/TL ise 8.90 seviyelerinden işlem görmektedir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x