Yükleniyor...

MaidSafe, Web Servislerini BlockChain Teknolojisine Uyarlıyor

MaidSafe, 2006 yılında İskoçya'da kuruldu ve bu şirketin amacı interneti "decentralized" (merkezî olmayan bir) hâle getirmekti.

MaidSafe, 2006 yılında İskoçya’da kuruldu ve bu şirketin amacı interneti “decentralized” (merkezî olmayan bir) hâle getirmekti. Ve bu amaçla Bitcoin protokolü daha çıkmadan önce 8 yıldan beri “SAFE” isimli bir proje üzerinde çalışmalarını sürdürdüler. 14 kişilik bir ekipten oluşan MaidSafe, şu ana kadar 5 milyon dolar yatırım topladı. Fonları yönetmek için daha sonra MaidSafe Foundation kuruldu.

Daha öncelerde yaşanan developer sorunlarına bir misilleme olarak MaidSafe, projelerde sadece geliştiricilerin kontrolünün değil, tüm ekibin kontrolünün sağlanmasına olanak veriyor. Merkezî olmayan bir ortam sağlandığı için, projeyle ilgili verilerin nerede toplandığı bilinmiyor ve bu yüzden tamamen özel ve bireyler tarafından tek taraflı erişimi sağlanabilen bir ortam yaratılmış oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Merak ettikleriniz ve daha fazla bilgi için MaidSafe White Paper‘a göz atabilirsiniz.

MaidSafe’in geliştirdiği SafeCoin, Proof of Resources protokolü ile çalışmakta. Kısaca anlatmak gerekirse; her kriptopara sisteminde, işlemlerin onaylanması için bazı protokoller çerçevesinde kanıtlar gerekmektedir. SafeCoin’de “node”lar yani kullanıcıların bilgisayarları, verilerin depolanmasına ve işlemlerin onaylanmasına izin vererek SafeCoin ağına katkıda bulunuyorlar. Bu kullanıcılara “farmer” adı veriliyor. Sadece SafeCoin yazılımının indirilmesi ile, “farmer”lar kaynakların depolanmasına katkı sağlayarak SafeCoin kazanabiliyorlar.

Bu sağlanan kaynaklar arasında depolama, CPU, bant genişliği gibi kaynaklar bulunabiliyor. Yani burada yapılmak istenen asıl şey, CPU veya bant genişliği gibi kaynakların tüm SafeCoin kullanıcıları arasında dağıtılarak, dağıtık bir sistem oluşturmak ve böylece bu sistemi merkezî olmayan bir sistem haline getirmek.

SafeCoin’in şu an için masterxchange sitesinden alım satımı yapılabiliyor.

Kaynak: Safecoin.io


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x