Yükleniyor...
Sponsored

Malezya’dan Blok Zinciri Atağı

Blok zinciri teknolojisine sıcak bakan ülkelerden birisi olan Malezya, yenilenebilir enerji, palmiye yağı ve İslami finans alanlarında bu teknolojinin faydalarını araştırıyor.

malezya blok zinciri teknolojisine geciyor

Blok zinciri teknolojisine sıcak bakan ülkelerden birisi olan Malezya, yenilenebilir enerji, palmiye yağı ve İslami finans alanlarında bu teknolojinin faydalarını araştırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Malezya Endüstri Grubu, geçen hafta yayınladığı bir rapora göre şeffaflığı, sürdürülebilirliği ve lojistik verimliliği arttırmak amacıyla bu 3 farklı alanda blok zinciri teknolojisini kullanmayı hedefliyor.

Yenilenebilir Enerji

Enerji şirketlerinin verimini ve karını arttırmak için blok zinciri teknolojisinin yararları araştırılıyor. Bu konuda birçok uzmandan yardım alan hükümet yetkilileri, değerlendirme çalışmaları yapmakta. Enerji üreticileri, blok zincirinin şeffaflık özelliğini kullanarak alıcılara enerjiyi ulaştırmayı hedefliyor. Burada hedeflenen şeffaflık alıcıların şirketlerin tüm maliyetini görmesi.

Malezya’nın kuruşu olan Tenaga Nasional Berhad, yaklaşık 3 aydır blok zinciri çözümleri hakkında araştırmalar yapıyordu. Şirketin Genel Müdürü, işletme sahipleri ile alıcıları bir araya getirerek bir konferans düzenleneceğini açıklamıştı.

Palmiye Yağı

Palmiye yağı, üretiminde çocuk işlerin kullanılması sebebiyle şuanda ülke ve dünya çapında tartışmaya açık bir ürün. Yine bu yağın vücuda olan zararları da uzun süredir araştırılıyor. Bu teknolojinin kullanılması ile birlikte üretim aşamasında daha etik uygulamaların yapılması hedefleniyor. Blok zincirinin kullanılması ile birlikte bu yağı üreten şirketlerin üretim aşaması daha şeffaf bir hale gelmesi hedefleniyor.

Malezya’nın Gayri Safi Milli Hasılasının %8’ini tarım sektörü oluşturuyor. Tarım gelirlerinin ise neredeyse %43’ü palmiye yağı satışından gelmekte. Teknolojinin bu alan kullanılmasının sebebi şirketlerin yüksek gelir elde etmesi. Yine bu teknoloji ile birlikte tarım yöntemlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir olması amaçlanmakta.

İslami Finans

Malezya’nın nüfusunun çoğunluğunun dini inancı İslam. Malezya İslami Finans uygulamalarına önem veren ülkelerin başında gelmekte. Uzun süredir ülkede faiz almanın önüne geçilmeye çalışılıyor. İslami bankacılığı düzenlemek ve geliştirmek adına blok zinciri teknolojisinin kullanılması hedefleniyor.

Malezya, blok zincirinin birçok sektörde olan faydalarından yararlanmaya çalışan ülkelerden sadece birisi. Ülkeler bu teknolojinin faydalarını araştırdıkça ve farkına vardıkça teknolojik gelişmelerin hızlanması muhtemel.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x