Yükleniyor...

Malwarebytes Güvenlik Şirketi Mac Kullanıcılarını Uyardı

Siber güvenlik ve yazılım firması Malwarebytes, dün yaptığı açıklamada CoinTicker adında yeni bir yazılımın tehlikelerinden bahsetti.

Malwarebytes yeni bir virüs tespit etti

Siber güvenlik ve yazılım firması Malwarebytes, dün yaptığı açıklamada CoinTicker adında yeni bir yazılımın tehlikelerinden bahsetti. Şirket kendi alanında lider firmaların başında geliyor ve son zamanlarda kripto ile alakalı kötü amaçlı yazılımlara da özel ilgi gösteriyor.

Firma, CoinTicker adı verilen uygulamanın Apple Mac’lerde arka kapıdan rahatlıkla sızabildiği tespit etti. Apple şirketi konu ile ilgili uyaran firma, Apple’ın en kısa zamanda yeni bir güncelleme yapması gerektiğini de belirtti.

CoinTicker, basit fakat etkili bir keylogger. Tuş vuruşlarını kaydetmek, veri çalmak ve belli başlı komutları verebilen rahatlıkla yapabilen bir program. Yazılımın asıl amacı ise Mac bilgisayarlara sızarak bilgisayar sahiplerinin borsa hesaplarına girmesi durumunda şifrelerini çalmak. Apple Mac ürünleri güvenli oldukları için birçok şirket ve büyük yatırımcılar borsa hesaplarında bu bilgisayarları kullanmakta. Virüsün yapımcıları da muhtemelen buradan yola çıkarak bu yazılımı geliştirdiler.

CoinTicker normalde istek üzerine seçilen bir şifreleme zamanının fiyatını sunmak için tasarlanmış legal bir yazılım. Uygulamayı yükleyen kullanıcılar Bitcoin, Ethereum, Monero ve Zcash gibi coinler arasında seçim yapabiliyorlar. Buraya kadar sorun olmasa da uygulama ile birlikte gelen EvilOSX ve EggShell yazılımları ise bilgisayara sızıyor.

Uygulama kök veya diğer izinler gerektirmediği içinde herhangi bir belirti göstermiyor. Yani bilgisayar kullanıcısı bu uygulamayı yükledikten sonra beraberinde gelen uygulamalardan haberdar bile değil.

Kripto para dünyasının sürekli olarak büyümesi birçok kötü amaçlı kişinin ve hackerların iştahını kabartıyor. Bu sebeple güvenlik firmaları neredeyse her hafta tespit ettikleri Cryptomalware yazılımları hakkında kullanıcıları uyarıyorlar. Daha öncede benzer yazılımlar tespit edilmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x