Yükleniyor...

MASAK’tan Bitcoin ve Kripto Paralara Yönelik Önemli Düzenleme!

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kara para aklama suçunun araştırılması ve incelenmesi ile görevlendirilen Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Bitcoin ve kripto paralara yönelik önemli bir düzenlemeye gitti.

MASAK Bitcoin ve Kripto Para

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kara para aklama suçunun araştırılması ve incelenmesi ile görevlendirilen Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Bitcoin ve kripto paralara yönelik önemli bir düzenlemeye gitti.

Avukat Ayça Aktolga kişisel Twitter hesabı üzerinden MASAK tarafından alınan önemli Bitcoin ve kripto para düzenlemesini bildirdi. Yapılan düzenleme Türk düzenleyicinin kripto paralara yönelik sert tutumunun yumuşadığı ve Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının zaman zaman bankalarla yaşadığı sorunların azalması anlamına geliyor.

MASAK, yakın zamanda gerçekleştirilen toplantıda kritik bir karar aldı ve bankaların şüpheli işlem olarak etiketlediği Bitcoin (ve diğer kripto paralar) işlemlerine yönelik düzenlemede değişikliğe gidildiğini vurguladı. Avukat Ayça Aktolga bu konuda şu açıklamayı yaptı:

11 Eylül 2019 tarihli MASAK toplantısında, 12 Nisan 2019 tarihli Sektörel ŞİB Rehberi‘nde, bankacılık işlemlerine ilişkin şüpheli işlem tipleri arasında daha önceden yer verilen “Müşteri hesaplarından Bitcoin satan aracı kuruluşlara Bitcoin alımına yönelik para transferi yapılması” ibaresinin kaldırıldığı görülüyor.

Bunun yerine MASAK düzenlemeye, “T-001-3.47 Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurt içi ve yurt dışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması.” ve “T-001-3.61 Kaynağı bilinmeyen veya şahsın mali profili ile uygun olmayan şekilde yapıldığından şüphelenilen kripto para satımı sonucunda müşteri hesaplarına transfer gelmesi.” ibarelerini eklemek suretiyle sadece kripto para alım satımının kendi başına şüpheli işlem olmadığını, müşteri profiline uymayan sıklık ve tutarda veya kaynağı bilinmeyen veya kişinin mali profili ile uyumlu olmayan işlemlerin şüpheli işlem sayılacağını belirtti.

Aktolga: Katı Tutum Yumuşamış Durumda

Aktolga, açıklamasının devamında MASAK’ın Bitcoin ve kripto paralara yönelik katı tutumunu yumuşattığını ve düzenlemelerin uluslararası politikalarla uyumlu hale getirildiğini belirtiyor:

“MASAK kripto paralara ilişkin erken dönemdeki katı bakışı açısını farklılaştırarak kara paranın aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi kapsamındaki ulusal ve uluslararası politikalarla uyumlu bir şekilde tanım yapmıştır.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x