Yükleniyor...
AL / SAT
PrimeXBT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Mastercard CEO'sundan Bitcoin (BTC) Çıkışı: İnsanları Korkutuyor

Mastercard CEO’sundan Bitcoin (BTC) Çıkışı: İnsanları Korkutuyor

ABONE OL:google-news

Mastercard CEO’su Ajay Banga, CBDC’leri överken Bitcoin’den (BTC) de bahsetti.

Mastercard CEO’su Ajay Banga, 27 Ekim’deki sanal FORTUNE Küresel Forumu sırasında dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin hakkında konuştu. Banga, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) Bitcoin’e tercih ettiğini ifade etti.

Etkili yönetici, Bitcoin gibi değişken kripto para birimlerinin kapsayıcı olmadığını savundu ve vahşi dalgalanmalarının insanları gerçekten “korkuttuğunu” dile getirdi:

“Finansal olarak dışlanmış alım satım işlemlerini yapabilecek bir para birimiyle bugün iki Coca-Cola şişesi alabilirken yarın 21 adet alabiliriz. Bu onları almanın bir yolu değil. Bu onları finansal sistemle korkutmanın bir yolu.”

Bu uzun süredir kripto para eleştirmeni olan Banga’nın Bitcoin’e ilk saldırısı değil. Ekim 2017’de hükümetlerin kontrolü dışındaki tüm kripto para birimlerini çöp olarak tanımlamıştı. Bitcoin‘in oynaklığı nedeniyle geçerli bir para birimi olarak işlev görmediğini açıklamak için bir su şişesi örneği sunarken, yasadışı kullanım durumlarından da bahsetti:

“Bitcoin’de bir şişe su için ödeme yaparsam, bir gün bir Bitcoin için iki şişe, diğer gün 9.000 şişe alabilirim. Bu işe yaramıyor. Herhangi bir para biriminin istikrar ve şeffaflığa ihtiyacı vardır, aksi takdirde dünyadaki tüm yasadışı faaliyetleri elde edersiniz.”

Libra Derneği’nin kurucu üyelerinden biri olduktan sonra, Mastercard Şubat ayında projeyi düzenleyici baskı nedeniyle terk etmişti.

CBDC’ler Bitcoin’i tehdit ediyor

Merkez bankalarının %80’i CBDC’leri araştırmaya başlarken, bu para birimi Bitcoin ile kıyaslanır bir hale geldi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin’in yalnızca “daha ​​açık ve daha özgür CBDC’ler tarafından tehdit edilebileceğini söyledi. Zhao, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer hükümet, Bitcoin’den daha açık, daha özgür, daha az kısıtlaması olan ve kullanımı daha hızlı ve daha ucuz olan başka bir kripto para birimini bulursa, bu Bitcoin’i tehdit eder. Bu Bitcoin’den daha iyi bir şey olur.”

Eylül ayında Mastercard, bazı merkez bankaları tarafından halihazırda kullanılan sanal bir ortamda CBDC’leri test etmek için bir platform tanıtmıştı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakU.Today
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar