Yükleniyor...

Mastercard CEO’sundan Bitcoin (BTC) Çıkışı: İnsanları Korkutuyor

Mastercard CEO'su Ajay Banga, CBDC'leri överken Bitcoin'den (BTC) de bahsetti.

mastercard

Mastercard CEO’su Ajay Banga, CBDC’leri överken Bitcoin’den (BTC) de bahsetti.

Mastercard CEO’su Ajay Banga, 27 Ekim’deki sanal FORTUNE Küresel Forumu sırasında dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin hakkında konuştu. Banga, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) Bitcoin’e tercih ettiğini ifade etti.

Etkili yönetici, Bitcoin gibi değişken kripto para birimlerinin kapsayıcı olmadığını savundu ve vahşi dalgalanmalarının insanları gerçekten “korkuttuğunu” dile getirdi:

“Finansal olarak dışlanmış alım satım işlemlerini yapabilecek bir para birimiyle bugün iki Coca-Cola şişesi alabilirken yarın 21 adet alabiliriz. Bu onları almanın bir yolu değil. Bu onları finansal sistemle korkutmanın bir yolu.”

Bu uzun süredir kripto para eleştirmeni olan Banga’nın Bitcoin’e ilk saldırısı değil. Ekim 2017’de hükümetlerin kontrolü dışındaki tüm kripto para birimlerini çöp olarak tanımlamıştı. Bitcoin’in oynaklığı nedeniyle geçerli bir para birimi olarak işlev görmediğini açıklamak için bir su şişesi örneği sunarken, yasadışı kullanım durumlarından da bahsetti:

“Bitcoin’de bir şişe su için ödeme yaparsam, bir gün bir Bitcoin için iki şişe, diğer gün 9.000 şişe alabilirim. Bu işe yaramıyor. Herhangi bir para biriminin istikrar ve şeffaflığa ihtiyacı vardır, aksi takdirde dünyadaki tüm yasadışı faaliyetleri elde edersiniz.”

Libra Derneği’nin kurucu üyelerinden biri olduktan sonra, Mastercard Şubat ayında projeyi düzenleyici baskı nedeniyle terk etmişti.

CBDC’ler Bitcoin’i tehdit ediyor

Merkez bankalarının %80’i CBDC’leri araştırmaya başlarken, bu para birimi Bitcoin ile kıyaslanır bir hale geldi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin’in yalnızca “daha ​​açık ve daha özgür CBDC’ler tarafından tehdit edilebileceğini söyledi. Zhao, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer hükümet, Bitcoin’den daha açık, daha özgür, daha az kısıtlaması olan ve kullanımı daha hızlı ve daha ucuz olan başka bir kripto para birimini bulursa, bu Bitcoin’i tehdit eder. Bu Bitcoin’den daha iyi bir şey olur.”

Eylül ayında Mastercard, bazı merkez bankaları tarafından halihazırda kullanılan sanal bir ortamda CBDC’leri test etmek için bir platform tanıtmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner